Щоб продати квартиру, тепер не обов'язково платити експерту з оцінки, достатньо скористатися онлайн-платформою. Фонд держмайна запустив онлайн-сервіс автоматичної оцінки об'єктів нерухомості. Послуга безплатна.

Як розповіла Суспільному Харків заступниця голови Фонду держмайна України Юлія Бєлова, жителі Харківщини за перші три місяці роботи онлайн-платформи скористалися сервісом майже 17 тисяч разів. Найчастіше оцінюють квартири й помешкання іншого типу в житлових будинках.

Як працює сервіс

Оціночна вартість, тобто та вартість, яку визначає сервіс — це усереднена вартість об’єкту за невеликою кількістю параметрів, яку вводить запитувач.

На Харківщині майже 17 тисяч разів скористалися сервісом оцінки нерухомості онлайн

"Визначається оціночна вартість порівнюючи аналогічні пропозиції на ринку нерухомості, дані зі звітів оцінювачів та фактичні дані з угод, які вносять нотаріуси. Одне з джерел даних, які визначені прямо в податковому кодексі, є аналіз ринкових пропозицій. Ми уклали меморандуми з найбільшими агрегаторами пропозицій на ринку нерухомості, які працюють на всій території України і мають найбільший індекс відвідуваності (ЛУН, ОЛХ). Якщо будуть з’являтися нові сервіси, ми укладатимемо й з ними меморандуми", — говорить Бєлова.

Які переваги

Послуга безплатна та швидка. Отримати довідку про оціночну вартість можна за п'ять хвилин.

Послуга оцінювача завжди платна і займає довше часу, тому що оцінювач має виїхати на об’єкт, скласти звіт та зареєструвати в системі.

За словами заступниці голови Фонду, вартість роботи оцінювача в різних регіонах коливається від 500 до 3 тисяч гривень.

Як відрізняють ціни визначені автоматично та оцінювачем

"Оцінка, яку робить сервіс, надає оціночну вартість, тобто усереднену вартість об’єкту. Водночас оцінювачі майна визначають його ринкову вартість, яка формується за результатами огляду конкретного об'єкта, визначення його особливостей, місця розташування, стану. Ці параметри набагато ширші ніж ті, що вказуються в автоматичній оцінці. Таким чином, ринкова вартість буде більш точною, але це не означає що у всіх випадках більшою за автоматично визначену", — пояснила Юлія Бєлова.

Що можна оцінити за допомогою сервісу Житловий будинок Дачний (садовий ) будинок Квартира в малоповерховій житловій будівлі Квартира в багатоповерховій житловій будівлі Гуртожиток Комунальна квартира Апартаменти Житлове приміщення Котедж (будинок одноквартирний підвищеної комфортності) Таунхаус Земельна ділянка Нежитлова нерухомість Адміністративна будівля або приміщення Промислова (складська) будівля або приміщення Торговельна будівля або приміщення Гараж Паркувальне місце у закритому паркінгу Об'єкти незавершеного будівництва Житлова забудова Нежитлова забудова Оцінка земельних ділянок

За допомогою сервісу можна оцінювати й земельні ділянки. Однак у Фонді застерігають, що оцінка сільськогосподарських ділянок може бути некоректною і в цьому випадку краще звернутися до оцінника.

"Ми бачимо на практиці на цей час, що автоматична оцінка не є гарною альтернативою оцінці експерта, тому що ринок сільськогосподарських земель тільки відкрився, і тому в автоматичному режимі у бази не вистачає прикладів для порівняння", — сказала представниця Фонду держмайна.

Джерело