У низці європейських країн чотириденка є усталеною практикою

Працювати менше, аби жити краще: в Україні заговорили про перехід на чотириденний робочий тиждень. Науковці запевняють: це покращить ментальне здоров’я українців і геть не вплине на продуктивність праці. То, як "чотириденка" може позначитися на гаманцях українців і чи не зашкодить економіці держави – дізнавалася журналістка "5 каналу" Анжеліка Музиченко.

Піарниця Аріна працює з дому й сама собі складає графік. Іще донедавна дівчина була типовою представницею "офісного планктону", а її життя, каже, нагадувало день бабака. 

Чотириденний робочий тиждень – чи можуть її запровадити в Україні та як це може вплинути на економіку

"Я не пам'ятаю, що таке весна, що таке осінь. Я своїх друзів майже забула. Тобто ми не спілкувалися. У нас не було на це часу", – каже прихильниця чотириденного робочого тижня Аріна Яворських.

Та саме пандемія повністю змінила життя дівчини. Після цього Аріна сказала "досить" звичній робочій рутині.

"Зараз настільки наші теxнології пішли вперед, що можна спробувати зробити життя людей простіше і приємніше", – каже Аріна Яворських. 

Приміром, перевести українців на 4-денний робочий тиждень. Та от після допису про таку ідею, каже дівчина, на її сторінців в соцмережі полився бруд.

В Європі таких коментарів не зрозуміли б, принаймні так вважає,  фахівчиня з працевлаштування. 

"Чотириденний робочий тиждень в певних країнах є вже усталеною практикою", – пояснює фахівчиня з працевлаштування Олена Кірільєвніна.

Це Іспанія, Швейцарія, Нова Зеландія і Велика Британія. Там, на деяких підприємствах, менше працювати вже звикли. А от в Нідерландах взагалі найкоротший робочий тиждень – всього 27 годин. Ще в середині 2000-х країна першою у світі запровадила робочий тиждень менше тридцяти годин. 

В Україні теж вирішили  дослідити чи готові роботодавці до зменшення робочих годин. 

Тож готові розглянути перехід на чотириденку понад 70% опитаних роботодавців. Та поряд із цим майже половина не уявляють, як працюватимуть у такому режимі. Та навіть за скороченим графіком майже 90% готові зберегти заробітну плату, принаймні так запевнили під час опитування.

"Дуже радує те, що наші роботодавці досить адаптивні. І не лише до пандемічних умов, а й до більш такого прогресивного підходу", – каже фахівчиня з працевлаштування Олена Кірільєвніна.

А от економіст Юрій Шоломицький переконаний: такий крок для України поки завчасний. 

"Ми за своєю продуктивністю далекі від тих країн, які можуть це ввести. Якщо це буде зобов’язання, то це буде відразу негативний вплив на ВВП", – пояснює Юрій Шоломницький.

Іншими словами, економіка може просто луснути від такого експерименту. А відшкодувати бізнесу втрату їхнього доходу, з державного бюджету – не вдасться. На відміну від іспанців. Там уряд виділив 50 мільйонів євро для підтримки бізнесу на час трирічного експерименту. 

"У нас немає тиску з боку профспілок, які б захищали права. Тому це завжди такі індивідуальні перемовини між робітником і роботодавцем", – зазначив економіст. 

Зможете домовитися – ви перемогли. А чекати, що Верховна Рада зобов'яже усіх роботодавців перевести працівників на чотириденку, не варто. 

Анжеліка Музиченко, Микола Довгий, "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, в лютому Іспанія перейшла на 4-денний робочий тиждень.

Джерело