У Хмельницькому 6 жовтня частково розпочали опалювальний сезон – теплопостачання підключили у дитячих садочах та лікарнях із стаціонарним лікуванням. Кому найближчим часом ще подадуть тепло і коли теплі батареї будуть в оселях хмельничан, які перспективи у цьогорічного опалювального сезону в зв’язку з подорожчанням газу – про це говорили із гостем студії «Сьогодні. Головне», заступником Хмельницького міського голови Василем Новачком.

Тепло для амбулаторій сімейної медицини

За словами Василя Новачка, керівники теплопостачальних підприємств міста готові подати тепло і до амбулаторій сімейної медицини, якщо вони звертатимуться з відповідними листами.

«Якщо є можливість опалювати їх окремо, без всього будинку, то, безперечно, така можливість буде. Якщо ж амбулаторія знаходиться на першому поверсі п’ятиповерхівки і займає там половину поверха, то, звичайно, можливості подати окремо опалення для них не буде», - зазначив посадовець.

Опалювальний сезон у Хмельницькому: економія, кредити та котельні в заставі Військовий шпиталь без тепла. Чому?

На запитання ведучої щодо ситуації, чому військовий шпиталь на вулиці Чорновола у Хмельницькому відмовився від отримання тепла, Василь Новачок відповів, що, найімовірніше, це пов’язано з фінансами.

Вартість опалення для бюджетних установ зросла, порівняно з минулим роком, майже удвічі.

«Вартість опалення для бюджетних установ зросла, порівняно з минулим роком, майже удвічі. Я підкреслюю, для бюджетних. Тому, якщо торік було 1800 гривень за одну гігакалорію, то цього року вона коливається, на різних підприємствах, а в нас два підприємства, від 3400 за 1 гігакалорію до 3600. І, мабуть, спочатку нам поставили стару ціну, а коли зрозуміли, що то буде для них дорого, мабуть, прийняли рішення поки що обійтися», - розповів заступник міського голови.

Що робити, якщо немає чим платити?

За словами Василя Новачка, зараз, що стосується опалення бюджетних установ, то мова йде про відтягнення опалювального сезону.

«Звичайно, коли на вулиці буде навіть мінус 1, я не говорю вже там мінус 5 чи мінус 10, тут особливо вже ніяк не поекономиш. А зараз,поки є можливість утримувати температуру десь на рівні 17-18 градусів… Можливо, у якихось закладів є можливість опалюватися електрообігрівачами, підтримувати якусь температуру, звичайно вони цим і користуються. Але, власне, тут вже головний, насправді, біль не закладів, не директорів закладів, а власників.

У зв’язку із суттєвим подорожчанням газу, Хмельницькою міською радою, на два з половиною місяці опалювального сезону 2021 року, додатково на сесії буде виділено 39 мільйонів гривень, які підуть на опалення бюджетних установ.

Це величезні кошти, які могли би бути витрачені на якісь капітальні ремонти, будівництва, реконструкції, але містянам, через міський бюджет, через податки, доведеться ті кошти віддати за газ», - каже Василь Новачок.

Кредит для теплопостачальників та для чого його беруть

На розгляд сесії Хмельницької міської ради виноситься пропозиція про надання дозволу підприємству «Хмельницьктеплокомуненерго» на отримання кредиту 50 мільйонів гривень на поповнення обігових коштів. Щодо перспектив прийняття депутатами такого рішення, то Василь Новачок каже, що насправді на сесію буде винесено рішення про надання дозволу на отримання кредиту для обох теплопостачальних підприємств міста – «Хмельницьктеплокомуненерго» та «Південно-західні тепломережі».

«Ми почали цю роботу ще у серпні цього року, коли побачили ціни на газ, коли побачили умови передоплати за газ на початку літа. На початку, навіть всередині весни,ми активно чули від київських чиновників про те, що ми переходимо на ринкові умови, і, власне, в тодішніх умовах, тодішніх договорах, вимагалася проплата наперед за весь обсяг газу,який ми маємо спожити в наступному місяці. Грубо кажучи, до 30 жовтня ми маємо заплатити за весь газ, який маємо спожити в листопаді. Відповідно, в листопаді ми надамо людям тепло, а з людей зберемо гроші тільки десь в середині грудня, в кращому випадку. А дехто може і до кінця грудня, а дехто і в січні ще буде розраховуватися. І так виникають величезні касові розриви. Газ дуже дорогий, і ми розуміємо, що це десятки мільйонів гривень. Тому, власне, ми й почали ту роботу з державними банками. Наразі працюємо з «Укргазбанком», і, нібито, все йде до того, що ми зможемо заключити ці угоди. Що це означає? Що у нас буде можливість кредитних коштів в розмірі для «Хмельницьктеплокомуненерго» 50 мільйонів, для «Південно-західних мереж» на рівні 20 мільйонів гривень. І за тої умови, що нам треба будуть гроші терміново заплатити за газ, для того, щоб наші теплопостачальні підприємства не обрізали від газопостачання, ми звідти будемо брати гроші. Буде можливість їх повернути – повернемо. Але мова йде про те, що основний початок активного гасіння кредиту - це березень-квітень-травень. По суті, вже по завершенню опалювального сезону, коли люди вже розрахуються за те тепло, яке спожили взимку. Це в тому ідеальному випадку, що всі розрахуються», - пояснює заступник міського голови.

Умови кредитування та що віддали під заставу

Розраховуватися за кредит місто буде в межах дії кредитного договору, запевняє заступник міського голови. Додає: за взятий кредит теплопостачальні підприємства міста обов’язково мають розрахуватися до травня, і розрахуються, іншого варіанту у них немає.

Аби отримати кредит на поповнення обігових коштів, теплокомунальним підприємствам довелося заставити власне майно. До прикладу, «Хмельницьктеплокомуненерго» заставило котельню на Зарічанській, 32. Тобто мова не може йти про те, щоб не віддати кредит.

"Але кредит - це ще й відсотки, і якщо будуть якісь вільні обігові кошти, дай Бог, у підприємства, то вони, до прикладу, в жовтні взяли кредит чи в листопаді, з’явилися кошти в грудні - його погасили. А те, що його обов’язково доведеться погасити до травня - це не обговорюється, адже там застава. І застава - це майно. До прикладу, «Хмельницьктеплокомуненерго» заставило котельню на Зарічанській, 32. Тобто мова не може йти про те, щоб не віддати. І погасити кредит мають самі теплопостачальні підприємства», - каже посадовець.

Що дасть підписаний «газовий» меморандум

За словами заступника міського голови, теплопостачальним підприємствам навряд чи вдасться пережити цьогорічний опалювальний сезон без фінансової підтримки з міського бюджету.

«Хоча дуже би не хотілося витрачати кошти з бюджету не на будівництво, а на газ. Але ви, мабуть, бачили, що днями був підписаний меморандум між урядом, «Нафтогазом» та Асоціацією міст, і, згідно того меморандуму, досягнутий компроміс щодо постачання тепла взимку. Згідно цього компромісу, міські ради зобов’язалися не піднімати плату за тепло для населення у сезоні 2021-2022 років. Чітко зрозуміло, що якщо не піднімати ціну, а газ зріс суттєво, доведеться дотувати з міських бюджетів цю різницю. Що ми отримали взамін від уряду? Ми отримали принаймні фіксовану ціну на газ для бюджетних установ, 17 гривень, яку нам обіцяють. Чудово, що обіцяють, аби ще тільки це було прописано у договорах. Поки що його немає. Це менше, ніж 25 гривень, як зазначалося на жовтень, це менше, ніж 30 гривень, ціна, яку зараз також пропонують на українському ринку. Тому, власне, дійшли такого діалогу, такого компромісу. Він далеко не ідеальний, але в системі 2021-2022 років плануємо працювати саме так. Хоча, повторюся, меморандум – це ще не договір, а така ніби угода про наміри. У нас був меморандум в січні, лютому минулого року, і уряд не виконав жодного пункту з того меморандуму», - зауважує Василь Новачок.

Підтримка уряду: чи буде вона?

Щодо урядових обіцянок та чи будуть за підписаним меморандумом реальні договори, які гарантують, що опалювальний сезон пройде спокійно, то заступник міського голови каже, що у нього склалося таке враження, що в уряді таке бачення: «Порятунок потопельника - справа рук самого потопельника». Тобто, каже Василь Новачок, уряд переклав усю відповідальність за опалювальний сезон на міських голів.

Я сумніваюся, що уряд дотримається повністю усіх своїх зобов’язань по підписаному цьогоріч газовому меморандуму.

. Разом з тим, маючи дуже гіркий досвід, міські голови не залишать це питання, мовляв, все підписали – чекаємо. Наш міський голова буде говорити з віце-прем’єром Чернишовим про те,яким чином ми будемо впроваджувати наші домовленості. Тобто, ми не будемо чекати, і будемо наполягати на тому, щоб те, що уряд на себе взяв, обов’язково взявся виконувати», - запевняє Василь Новачок.

Модернізація теплопостачальних підприємств і що вона дає

За словами Василя Новачка, не можна завжди і без кінця щось модернізувати.

«Я вважаю, що наші теплопостачальні підприємства за період, мабуть, десь з 2007 року зробили дуже і дуже багато для економії газу, для економії трудових ресурсів До прикладу, в 2007 році «Теплокомуненерго» споживало 100 мільйонів кубів газу, зараз воно споживає 50 мільйонів кубів, тобто, вдвічі менше. Крім того, скорочення штату працюючих також відбулося майже вдвічі. Чому це сталося? За рахунок модернізації котелень, за рахунок заміни теплових мереж, за рахунок використання альтернативних джерел палива – пілетів, щепи. Внаслідок цього, ми, до прикладу, на сьогодні маємо один з найнижчих тарифів для населення серед обласних центрів. Тобто, весь 2020-2021 рік ми відпрацювали на тарифі менше, ніж 1500 гривень. До прикладу, сусідні міста працювали в районі 1800 гривень. Зараз ми розмовляли з Рівне, там приватна компанія теплопостачальна планує встановити тариф на рівні 3000 гривень за одну гігакалорію. Тобто, вдвічі дорожче, ніж зараз в Хмельницькому. Розуміючи, наскільки вагомою є платіжка за тепло взимку серед комуналки, я навіть не уявляю, яким чином мають оплатити люди в Рівному ту дуже важку комуналку. Тому, власне, є розуміння, і жодним чином порушувати ту домовленість наш міський голова не буде», - каже посадовець.

Підготовка до опалювального сезону: що замінювали та ремонтували

Модернізація на теплопостачальних підприємствах Хмельницького, зі слів Василя Новачка, ведеться постійно.

«У цьому році ми замінили 4 км с

Джерело