Щороку 13 жовтня світ відзначає No Bra Day — День без бюстгальтерів. Він має на меті привернути увагу та сприяти поінформованості людей про рак молочної залози, який загрожує як жінкам, так і чоловікам.

Цього дня жінкам пропонують відмовитися від бра, щоб нагадати, що попри те, що рак молочної залози може бути смертельний, йому також можна запобігти та вилікувати, якщо вчасно помітити ознаки.

Відзначати цей день почали у 2011 році. Все почалося із віртуального заходу, який розпочала користувачка Facebook. Вона закликала жінок на день відмовитися від бюстгальтера. У 2012 році захід у соцмережах влаштували вдруге і до нього долучилися майже 400 тисяч людей з усього світу.

День без бюстгальтерів. Як привертають увагу до проблеми раку грудей

Пізніше відзначення цього дня перенесли на жовтень, оскільки цього місяця по всьому світу проходить кампанія зі збільшення обізнаності про рак. З того дня щороку жінки з усього світу під хештегом No Bra Day публікують у соцмережах власні фото без бра та інформацію про хворобу та способи її виявлення. Серед авторів публікацій часто є і жінки, які одужали від раку, однак були змушені зробити мастектомію.

Фактори ризику та симптоми раку молочної залози

Рак молочної залози — є одним з найрозповсюдженіших видів хвороби. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, у 2020 році діагноз "рак грудей" поставили 2,26 мільйона людей по всьому світу. Того ж року від цієї хвороби померли 685 тисяч людей.

Існують певні фактори ризику, які збільшують ймовірність виникнення раку грудей, зокрема:

якщо у когось в родині вже був рак молочної залози; раннє статеве дозрівання (менархе); пізня менопауза; пізнє народження першої дитини і/або відсутність грудного вигодовування; використання протизаплідних пігулок (вживаєте пероральні контрацептиви); проходження курсу замісної гормональної терапії (ЗГТ); зловживання алкоголем; надмірна вага/ожиріння; мала фізична активність.

Щоб знизити ризик захворювання спеціалісти радять контролювати ці фактори ризику раку та здійснювати профілактику неінфекційних захворювань.

Серед основних правил профілактики:

стежити за своїм раціоном; більше рухатись; контролювати споживання алкоголю, не зловживати спиртним; контролювати власну вагу, уникати переїдання; регулярне самообстеження; регулярне обстеження в лікаря.

При цьому лікарі радять починати слідкувати за цим якомога раніше. Так, жінкам, старшим за 18 років, варто звернутися до сімейного лікаря для проходження анкетування для оцінки генетичного ризику. Мати навички методики самообстеження молочних залоз та проводити його щомісячно на 6-12 день циклу, коли молочна залоза в розслабленому стані.

Жінкам до 40 років рекомендовано регулярне проведення ультразвукової діагностики (УЗД) молочних залоз, у віці 40-69 років – регулярне проведення скринінгу за допомогою мамографії.

У групі ризику також чоловіки, старші за 60-70 років.

Симптоми раку молочної залози:

потовщення або набряк частини грудей; ущільнення в грудях або під пахвами; почервоніння або лущення шкіри в області сосків або грудей; втягування сосків або біль в області сосків; виділення з сосків, крім грудного молока, включаючи кров.

При цьому, за даними ВООЗ, на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок, на 2 стадії — у 80%, а на 3 – 50%. Тому вчасне виявлення хвороби має вирішальне значення.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело