Тернополянина Віталія Вітрука ошукала компанія з працевлаштування за кордоном. Він мав їхати на заробітки до Чехії, однак потрапити на роботу не зміг. Про це він розповів у документальному розслідуванні Суспільного "Продам роботу. Дорого".

Чоловік каже, коли його бізнес перестав приносити прибуток через пандемію коронавірусу, він вирішив їхати на заробітки. У соцмережі Instagram він натрапив на оголошення фірми-посередника Jobs про роботу в курортному містечку Карлові Вари.

"У нас така ситуація в країні, що потрібна робота, потрібні кошти. На одній любові сім’ю не прогодувати, потрібні кошти, щоб прохарчуватися, жити за щось. Якщо коштів немає всі хочуть їхати за кордон, у надії, що там краще ніж у нас в Україні", – розповів Вітрук.

Робота за кордоном і шахрайство. Тернополянин розповів, як його ошукали

Чоловіку обіцяли офіційне працевлаштування, зарплату в розмірі від 1 500 до 2 500 крон за день на руки, аванси обіцяли давати щотижня. Замість обіцяної вакансії він натрапив на недобросовісних роботодавців та став жертвою чи не найбільшої афери, в яку потрапляли сотні українських заробітчан.

"У повідомлені йшлося, що з 28 березня по 5 квітня буде йти набір працівників. В країну можна їхати по біометрії, це прекрасна можливість відвідати Карлові Вари. Всього є 50 місць", – каже Вітрук.

Чоловік розповів, що в соцмережі Instagram є 4 сторінки фірми, а також понад 80 тисяч підписників:

"Кількість підписників для мене зіграла ключову роль. У них в шапці профілю є інформація, що всі документи робляться офіційно. Зарплату на руки раз в місяць дають, аванс кожну неділю. З собою було потрібно мати закордонний паспорт і особисті речі. Я уточнив, яка заробітна плата, мені скинули смс, що 1 500-2 500 крон за день".

Вітрук розповів, що 3 квітня поблизу залізничного вокзалу Львова сів у мікроавтобус з іншими людьми. Водій автобуса дав кожному запрошення на роботу, від польської фірми.

"Нам сказали вивчити документ, на яку польську фірму ми їдемо працювати. Коли на кордоні будуть питати, то скажіть, що ви їдете на ту роботу"

Чоловік каже, що в автобусі їхали 10 чоловік на роботу:

"На чеському кордоні нас зупинила поліція, була перевірка документів. Після неї правоохоронці кажуть: «У вас немає документів, давайте розвертайтесь. Ми вас не можемо пропустити». Тоді розпочалася паніка. Знайшли з’їзд полями. Водії сказали, що зараз вирішать ситуацію, попадемо на інших поіцейських і вони нас пустять. Приїхали на наступний автобан, знову стояв блокпост з чеською поліцією і ситуація повторилася знову".

З польськими запрошеннями 10 українців продовжили поїздку на роботу у Карлові Вари, та по дорозі водії сказали, що їдуть в Прагу, каже Вітрук:

"Тоді в автобусі розпочалася легка паніка. Нам сказали, яка різниця, де працювати, у Празі будуть ті самі гроші. Далі водії сказали, що в Прагу ми не їдемо, а їдемо в якесь село, бо до Праги далеко і нас можуть не пропустити. Далі водії сказали, щоб ми зв’язувались зі своїми менеджерами, куди вони нас відправляли. «Нам сказали вас тут у лісі викинути, ми вас і викидаємо». Завезли нас на подвір’я, це був гуртожиток. Зустрів нас куратор. Він сказав, що є куратором від Jobs", – розповів Вітрук.

Чоловік каже, що їм оголосили прайси 250 євро за дорогу і 200 за вакансію:

"Ми розрахувалися, тоді ми відали наші паспорти. Зранку групу на роботу ніхто не забрав, як і наступні кілька днів. Ми жили у лісі поблизу Брно. В нас закінчувалися гроші і в магазин вийти ніхто не ризикував. Бо ми без документів, був карантин і все мали закрити. Двоє людей вирішили ризикнути і пішли в магазин, поліція їх не зловила".

Через три дні з’явилися невідомі особи і назвали себе роботодавцями і почали вивозити людей на роботу у ліс.

"Показували ділянку, яку потрібно садити. Потрібно було довбати каміння. Нам сказали, що маємо садити мінімум по 400 ялинок у день. За кожне посаджене дерево обіцяли платити 5 крон, дві крони посередники мали забрати собі. Від нас вимагали виконання плану 400 дерев за 6-7 годин роботи. Це було неможливо робити такі норми. Далі ситуацію повернули в іншу сторону, що ми не виконуємо запланованої норми і нас позвільняють. Десь на 10 день у нас вже не було, що їсти, у нас закінчувалися продукти. Ми випросили, щоб нам дали по 1000 крон. Бо останні гроші були потрачені на роботу, була можлива депортація. Ми не знали, як попадемо в Україну, чи нас залишать у посадці, чи посадять за незаконне перебування у Чехії. В останній момент знайшли у чаті жіночку з Праги, яка була готова забрати нас на роботу. На останні кошти купив квиток на потяг", – розповів чоловік.

Віталій каже, що за його підрахунками за роботу в лісі йому мали заплатити 22 тисячі гривень. Коли люди поїхали на іншу роботу менеджери і куратори з Jobs обіцяли, що розрахуються до 14 травня. Однак цього не сталося. Потім людей почали блокувати у переписках.

Віталій почав писати у соцмережах, тоді знайшов людей, які постраждали від Jobs. Разом вони заблокували на деякий час сторінки в Instagram. Після цього чоловіку повернули менше половини заробленого і почали погрожувати.

"Я тобі просто кажу, що якась кома вилетить, чи якось в моїй кишені чогось поменшає, чи я буду хвилюватися, я тобі поясню, що рано чи пізно я тобі надішлю рахунок і ми обов’язково з тобою побачимося. Так будь-який дурник може взяти і написати щось у Фейсбуці, заблокувати комусь певні речі. Думати, що залишаться непокараними, типу – я там правий. За таке ноги ламають жорстоко. Була начебто моя провина, ну, певна", – йшлось у голосовому повідомленні від представника фірми.

На своїх сторінках Jobs публікує офіційну ліцензію, яка дає право працевлаштовувати. Як з’ясували кореспонденти, таких ліцензій не існує. Вони зателефонували на фірму, щоб запитати, чому працівники пропонують легальне працевлаштування і як у них все влаштовано.

"Візьмемо, для прикладу, Францію. Ми летимо туди, ходимо виноградниками і знаходимо роботодавців, ходимо складами. Беремо контакти, пропонуємо наших громадян, людей. Пропонуємо людей з України і Молдови – у них є біометрія. Білорусь і Росію пропонуємо по польській візі – і все. Хто погоджується, ми з ними не підписуємо договори, просто усно узгоджуємо: потрібні їм будуть люди – вони до нас звертаються, в Україну, і ми їм веземо людей. Кожне агенство в Україні працює точно так само, як я. Тільки я працюю більш маштабно, а вони працюють мілкіше", – розповів представник фірми.

Віталій Вітрук каже, що відпрацював позичені гроші в Чехії. Повернувся до Тернополя і далі бореться з людьми, які його обдурили і чиї сторінки з’являються знову в соцмережах.

Що відомо Робота за кордоном та шахрайство. UA:Перший презентував розслідування "Продам роботу (дорого)"

Джерело