Хоч лідери ЄС і не хочуть цього визнавати, але вони самі себе загнали в енергетичне російське ярмо. Польський прем‘єр Матеуш Моравецький прямо каже, що найбільший за останні пів століття стрибок цін на газ – це ніщо інше, як наслідок надмірної залежності країн ЄС від "Газпрому".

Запевненням Вашингтона та Берліна, що вони застосують санкції проти Росії, якщо та почне використовувати газ як зброю, тільки дайте вже добудувати "Північний потік-2", вірити не можна. Україну, і не тільки нас, вчергове просто обдурии. Наприклад, у сусідній нам Молдові ситуація критична. "Газпром" відмовляється укладати з ними новий контракт із нормальною ціною. Наступними можемо бути ми чи будь-яка інша країна-член ЄС, якщо Брюссель не прокинеться.

Про шантаж з боку Кремля, фейки Путіна та чи не будемо ми сидіти взимку з холодними батареями ТСН.ua поговорив із генеральним директором Оператора ГТС України Сергієм Макогоном. 

Про болісний удар Угорщини, Молдову, яка замерзає, та погрози Путіна підірвати нашу трубу: інтерв’ю з гендиректором Оператора ГТС Сергієм Макогоном

- З огляду на захмарні ціни на газ і паніку на ринку, чи можна сказати, що світ вже по вуха в енергетичній кризі?

- Так, вартість газу вже досягла історичних максимумів. Ніколи за всю історію вона не була більшою за $2 тис. за тис. куб. м. Наразі ціна трохи знизилась. Але загалом вона дуже висока – це правда.

- Тобто, енергетична криза є?

- Є нестача газу в Європі. Я б не сказав, що є енергетична криза. Ще немає відключень споживачів. Газ є, але його вартість дуже висока.

- Що до цього призвело? Минулого тижня ТСН.ua спілкувався з дипломатами. Вони кажуть, що думки в Європі розділилися: одні вважають, що у всьому винна Росія, інші – що все через підвищений попит в Азії, бо економіка почала оживати після пандемії.

- Є декілька факторів, що впливають на цю ситуацію. Так, в Азії збільшився попит. Є також питання, пов’язані із заміщенням вугілля на газ. Проте, якщо б "Газпром" справді був таким надійним постачальником, то доклав би достатніх зусиль щодо підтримки Європи в цій ситуації. Ми знаємо, що Норвегія збільшила постачання газу до Європи, в той час як Росія – зменшує. І це реально не допомагає.

- А чи є у вас цифри, наскільки Москва зменшила постачання?

- За нашим аналізом, постачання газу Росією в Європу зменшилося десь на 10% стосовно 2018-19 рр. Що можна сказати про постачання газу до Європи нашою системою? Тільки цього року "Газпром" тричі зменшував обсяги фізичного транзиту газу. Вперше це відбулося 1 січня 2021 року, коли транзит зменшився зі 186 до 124 млн куб. м газу на добу. Вдруге – у вересні – до 109 млн. Втретє – з 1 жовтня – до 85 млн куб. м. Хоча, слід зазначити, що "Газпром" сплачує за транзит 109 млн куб. м. Від керівництва РФ ми чуємо, що вони планують збільшити постачання в Європу. Але наразі фактичні дані нам показують, що ці постачання вони зменшують.

- Де тут рука Кремля? Минулого тижня Путін заявив, що Росія до цього не причетна. Але ще влітку "Газпром" зменшив закачування газу до своїх європейських сховищ. Чи так це?

- Так, вони зменшували закачування газу. Статистика каже, що сховища газу, які розташовані в Європі та контролюються "Газпромом", заповнені набагато менше за інші сховища. Тому – так, можна сказати, що вони не заповнювали влітку сховища, як вони це робили завжди. І фактично в цю зиму Європа входить з історично мінімальними запасами газу в європейських сховищах. Чому вони це робили? Це зрозуміло – бо вони дуже хочуть запустити "Північний потік-2". Він вже добудований, і вони створюють таку ситуацію, щоб максимально спонукати Європу до якомога швидшого запуску "Північного потоку-2". До речі, цього року "Газпром" не використовував потужності нашої ГТС у час, коли "Північний потік-1" та "Турецький потік" були на ремонті. Хоча РФ завжди докуповувала додаткові потужності, проте не цього року. Тому вони почали відбір газу з європейських ПСГ, щоб компенсувати це недопостачання газу в Європу. Тож є дуже багато фактів, які кажуть про те, що "Газпром", ну, скажімо, допоміг розвитку цієї кризової ситуації в Європі.

- Росія каже, що їм самим газ потрібен, тому видобувають і закачують його у власні сховища, щоб нормально пройти зиму. Це фейк? Тобто, якщо б Москва хотіла, то збільшила б постачання до Європи?

- Якщо б вони хотіли показати та довести, що є надійним постачальником і діють в інтересах Європи, вважаю, вони могли б зробити більше, ніж зробили наразі. Росія є значним експортером газу і видобуває його більше, ніж споживає самостійно. Дії Росії щодо постачання більших обсягів в один регіон і менших – в інший, завжди підвищують ціни для останніх.

- За транзитним контрактом між "Нафтогазом" і "Газпромом" до 2024 року Росія має прокачати через Україну цього року мінімум 40 млрд куб. м газу. Якщо вони не будуть цього робити, все одно мають платити?

- Так.

- Скільки?

- Десь близько $1,3 млрд на рік.

- "Газпром" зарезервував потужності нашої ГТС цього року?

- Вони законтрактували на всі 5 років – до кінця 2024 року. Наразі законтрактовані потужності через Україну складають біля 109 млн куб. м газу на добу.

- Були ж новини, що вони нічого не зарезервували.

- Кожен місяць ми пропонуємо додаткові потужності. Тому, якщо б вони хотіли збільшити постачання до Європи, могли та можуть це зробити додатково до основного контракту… Ми казали: вам не потрібен "Північний потік-2", бо у нас вже є потужності, які значно перевищують потужності "Північного потоку-2", і якщо у вас є газ, бронюйте наші додаткові потужності і постачайте газ до Європи. З 1 жовтня вони навіть зменшили фізичний транзит до Європи на 25 млн куб. м на добу. Це означає, що вони платять нам за 109 млн куб м, а транзитують фактично 85 млн куб м. І суто математично можна підрахувати, що до кінця опалювального сезону, тобто до травня вони недопоставлять в Європу близько 5 млрд куб. м газу.

- В ухваленій США та Німеччиною заяві щодо "Північного потоку-2" серед іншого зазначено, що в разі використання Росією газу як зброї ЄС застосує санкції. Я розумію, що вона не має юридичної сили. Проте, може, час настав? Чи в Європі на це просто заплющують очі?

- Я з вами згоден, що зараз – це більше декларація. Відсутні документи, які фактично описують цей процес. Для мене також складно точно означити термін "використовувати газ як зброю". Як на мене, Росія вже використовує газ як зброю. Бо ми бачимо, що відбувається з ціною на газ, через що багато підприємств в Європі просто зупиняють свою роботу і деякі навіть оголошують банкрутство. Це підприємства хімічної промисловості, виробництва добрив тощо. Тому, з моєї точки зору, вже є підстави, щоб розглядати це, як використання енергетичної зброї. Що ж до подальших кроків, то ми наполегливо пропонуємо, якщо є зацікавленість американської та німецької сторін, вже зараз подовжити транзитний контракт – не чекаючи до 2024 року. Можливість є. Хоч сьогодні ми готові підписати контракт на наступні 10–15 років з обсягами транзиту не менше 45 млрд куб. м газу на рік.

- Росія відмовляється?

- Скажімо так, не відповідає.

- Росія помпезно заявила, що заповнила газом першу нитку "Північного потоку-2". Коли реально "Газпром" може почати постачання газу до Європи цим маршрутом?

- Технічно і фактично вони вже можуть його постачати. Так, вони заповнили систему технічним газом і вона готова до експлуатації. Але за європейським законодавством, потрібно пройти сертифікацію оператора ГТС – швейцарської компанії Nord Stream 2 AG. І тут є дуже великі питання, чи відповідає ця сертифікація у моделі, за якою подана їх заявка (ITO), європейським правилам та нормам?

Nord Stream 2 AG – дочірня компанія "Газпрому" – планує сертифікуватися за моделлю ITO. Простіше кажучи, це означає, що ця компанія може залишитися у власності "Газпрому". З нашої і точки зору Єврокомісії – це неможливо, бо європейське законодавство вимагає, щоб компанія, що відповідає за транспортування газу, не залежала від компанії, що видобуває чи продає цей газ. В Україні ми це зробили. Компанія «Оператор ГТС України» відділена від "Нафтогазу", ми провели так званий анбандлінг і працюємо відповідно до директив Третього енергопакету ЄС.

Такий же анбандлінг європейське законодавство вимагає і від компанії Nord Stream AG. Таке відділення має гарантувати, по-перше, незалежність у прийнятті рішень, по-друге, вільний доступ третіх сторін до використання цього газогону і прозорість встановленних тарифів. Тобто це означає, що не тільки "Газпром" повинен мати право транспортувати газ через цей потік. Крім того, має бути впроваджений прозорий тариф на використання цих потужностей. Ну, і найголовніше – ця компанія не повинна підпорядковуватись "Газпрому". Це має бути незалежна компанія.

- Брюссель, надто після рішення Суду ЄС щодо газопроводу OPAL, зможе дозволити використання "Північного потоку-2" лише на 50%. Правильно?

- Одна компанія не може використовувати цей газогін більш ніж на 50%. Тобто вони мають надати можливість використовувати його іншим компаніям. Але наразі в РФ існує державна монополія, за якою "Газпрому" надане ексклюзивне право експорту газу з РФ до Європи газогонами. Жодна інша компанія не має права експортувати газ через труби. І це з точки зору європейського законодавства є дуже значним порушенням, бо унеможливлює конкуренцію на постачання газу до Європи.

- Так а що Україна може зробити?

- Ну, ми вже робимо. По-перше, ми подали заявку щодо участі в процесі сертифікації "Північного потоку-2" до німецького енергетичного регулятора.

- Давайте пояснимо, що це значить?

- Ми заявили, що сертифікація цього газогону порушує наші права та економічні інтереси. А вона дійсно порушує, бо 80% доходу Оператора ГТС України ми отримуємо від транзиту. І у нас є обґрунтовані припущення, що якщо буде запущений "Північний потік-2", Росія переведе весь транзит з України на цей новий газогін і суттєво знизить рівень енергетичної безпеки регіону

Джерело