За десять місяців 2021 року на Харківщині сталося понад 10 тисяч аварій. Одразу кілька смертельних ДТП, які стали резонансними, відбулися у Харкові за останні місяці. Як можна запобігти порушенням правил дорожнього руху — в інтерв'ю "Українського радіо Харків" говорили з автоекспертом та ведучим каналу BardachokTV Олександром Трєпєтіним.

Як ви охарактеризуєте ситуацію із аварійністю на дорогах Харкова?

Як і кожен водій, який рухається цими дорогами, я можу сказати, що у нас твориться жах, і цей жах дійсно лякає мене як мешканця міста, як водія. Таке враження, що люди оскаженіли. Такий пік аварійності — такого ще не було. Чому це сталося? Причин такого загострення багато. Це комплекс причин, які треба вирішувати комплексно. Коли починається вирішення окремих моментів, то явного ефекту це не дасть.

Генпрокурорка Ірина Венедіктова сказала, що є чотири топ-причини високого рівня ДТП. На першому місці перевищення безпечної швидкості, друге — порушення правил маневрування, далі — виїзд на смугу зустрічного руху та перехід пішоходів у невстановленому місці. Яка ваша версія причин аварійності у Харкові?

Пані прокурорка зазначила причини аварійності тільки з боку учасників дорожнього руху. Але причини аварій не тільки в учасниках. Безпека руху — це комплекс з чотирьох основних компонентів: учасники руху, автомобіль, дорога, дорожнє середовище. Це все в комплексі видає такий результат. Вирішувати лише за рахунок учасників руху — це буде неправильно. Можна скільки завгодно посилювати штрафи, покарання, вводити що-небудь стосовно позбавлення прав на все життя, але це не допоможе докорінно змінити ситуацію на дорогах.

Коли в нас мер каже, в Харкові найкращі дороги, він трішечки помиляється. Вони не найкращі, вони найрівніші в Україні — отут я згоден на 100%. Що стосується кращих доріг — запитайте будь-якого спеціаліста з експлуатації автомобільних доріг, він вам назве десятки, а може три десятки моментів, які треба в нашому місті змінювати саме на дорогах, щоб у водіїв і пішоходів не було можливості порушити. Те, що відбувається зараз з дорогами — так, вони рівні, і цим вони провокують підвищувати швидкість.

Читайте також: Виїзне засідання комітету Верховної Ради у Харкові: обговорення аварійності на дорогах

Чому порушують правила, що спонукає водіїв?

Насправді рівні дороги є приводом, щоб порушити швидкісний режим, бо коли у людини виходить нормально рухатися з великою швидкістю — це їй до вподоби і вона буде рухатися з такою швидкістю. Причини порушення з боку учасників дорожнього руху — це певна безкарність. Не тільки контроль, але і виконання наслідків цього контролю. Одна справа, коли на людину наклали покарання, штраф, а інша — коли він цей штраф сплатив. Ми зараз бачимо, що в області відбувається конфіскація автомобілів у злісних неплатників штрафів. Але це показуха. Насправді ефекту це дає тільки на екрані телевізору. Адже людина тут же прийшла і сплатила штраф, забрала машину зі штрафмайданчика і все.

Читайте також: Велосипед як засіб пересування: чого не вистачає Харкову

Можете вибудувати свій рейтинг причин, чому аварійність у Харкові дуже висока?

За статистикою на першому місці — перевищення швидкості. Але перевищення безпечної швидкості, а не максимально дозволеної. Це різні речі. Я вважаю, що перевищення швидкості — це наслідок. Це наслідок ставлення до дорожнього руху з боку держави та контролюючих установ, поліції.

Якщо говорити про камери автофіксації, наскільки ефективно це працює?

На мою думку, жодна така камера не попередила жодного ДТП. Водії перед камерою зменшують швидкість, проїхавши камеру — збільшують. Так, як раніше проїжджали повз патрулі "ДАІшників" ще — "90-60-90" — це швидкість, коли водій проїжджає повз "ДАІшників". Отже, те саме відбувається з цими камерами.

Для того, щоб це змінити, треба, щоб камера фіксувала не швидкість, а інші порушення. Потрібно, щоб камери контролювали і маневрування, і проїзд на червоне світло світлофора, і пересічення ліній розмітки тощо, тобто інші порушення правил. Особливо — це світлофор, адже в нас сьогодні світлофори, мабуть, не помічають, судячи з того, що я бачу у харківських пабліках. Особливо з боку маршрутного транспорту, коли ігноруються світлофори.

Як запобігти ДТП?

По-перше, водій повинен зрозуміти, що за порушення правил буде невідкладне покарання, тобто покарання повинно бути обов'язково, щоб її не можна було уникнути, тоді працюватимуть штрафи, навіть не дуже великі, навіть такі, як у нас.

По-друге, треба змінювати безпечне середовище, яке створиться навколо доріг, навколо дорожнього руху. Організовувати рух і на дорогах, і поруч з ними, таким чином, щоб у людей не було можливості порушити, щоб пішохід не міг вийти на дорогу на заборонений сигнал світлофора або поза переходом. Щоб водій не міг проїхати на червоне світло світлофора. Потрібно робити таким чином, щоб водій змушений був гальмувати перед перехрестям. Наприклад, звуження смуг руху. Це вже відпрацьовано. Треба застосовувати безпечні переходи, підняті над дорогою, щоб водій гальмував перед цим переходом.

Не треба забувати про пішоходів. Згідно з нашим законодавством, вони майже недоторкані. Тобто їх ніхто не чіпає, ніхто їх не карає, ніхто їх не навчає ходити через дорогу. На сьогодні найбезпечніший пішохід — це той, у якого права в кишені.

Читайте також: "Опіати та канабіноїди". Що показала експертиза водія вантажівки, що перекинулася на таксі у Харкові

Як сформувати відповідальність у водіїв, щоб вони не кермували у стані алкогольного сп'яніння?

Я вважаю, що п'яний за кермом — це злочинець, тому треба таких людей карати не за адміністративним законодавством, а за кримінальним кодексом, тобто за це потрібно саджати. Але, звісно, всіх "під одну гребінку" не можна. Я розумію, що якщо в нас будуть застосовані такі жорсткі методи боротьби з п'яними за кермом, то це буде джерелом зловживання з боку представників влади, як ми і бачимо зараз. Знаю купу моментів, коли людей підводили під ст. 130 на рівному місці, абсолютно тверезих. Тому тут повинна бути якась компенсаційна відповідальність. Якщо звинуватили людину неправильно, суд виправдав, то потрібно, щоб відповідав той, хто його звинуватив.

Та ситуація, яка в нас склалася — це наслідок комплексу проблем, тому треба вирішувати все комплексом. Вирішення лише з боку покарань учасників руху ні до чого доброго не призведе. Про це свідчить досвід інших країн.

Що відомо 4 жовтня у Харкові вантажівка на пішоходному переході збила двох підлітків: один з них помер. 26 жовтня на перехресті проспекту Гагаріна та вулиці Одеської Infiniti, що їхав проспектом під керуванням 16-річного Миколи Харківського, врізався у Chevrolet. 58-річний водій Chevrolet загинув на місці. 11 листопада Toyota Land Cruiser збив двох 13-річних дітей на проспекті Науки ввечері 11 листопада. Підлітки переходили дорогу по пішохідному переходу. Їх стан не загрожує життю. 25 листопада близько 18:30 в районі перехрестя окружної дороги та Салтівського шосе у Харкові сталася аварія за участі трьох легковиків та двох вантажівок. Одна з вантажівок впала на таксі: загинули 49-річний водій таксі, 49-річна пасажирка та її 3-річна онучка.

Джерело