Супом із хвої, шишок та кори дуба пригощали вранці 27 листопада мешканців та гостей Вінниці на площі Героїв Небесної Сотні. Це страва, яка допомагала українцям вижити під час Голодомору, розповіла Суспільному співорганізаторка акції "Непораховані 1932-33" Вероніка Бабич.

Влаштували захід, каже, аби вшанувати тих, хто став жертвами штучного голоду, та привернути до цієї теми увагу молоді.

"Рецепт цього супу нам надали студенти Української академії лідерства. Страву готувала я вдома з ялинки, з шишок, з кори дуба. Відверто кажучи, це могла бути єдина страва, яку люди в той день зʼїдять. Якщо говорити про поживну цінність, то це було дуже і дуже мало", — каже Вероніка Бабич.

Додає, у той час люди, аби вижити, готували різні страви такі, як наприклад, затертухи — це перемелене борошно з корою дуба чи берези, а також травʼяники — млинці з травою. Їли також, каже, домашніх тварин та мишей.

Узвар із шишок пропонували перехожим, аби люди, каже Вероніка Бабич, перенеслися в минуле та скуштували те, що українці їли під час Голодомору. Додає, вшановувати памʼять жертв Голодомору лише покладанням квітів — цього замало.

Також на площі поставили 24 стільці. На кожному — одяг та лампадка.

"Ми сьогодні на площі поставили 24 стільчики, які символізують 24 життя щохвилини у ті часи. Половина з них — це діти та підлітки. Є такі історії, моя бабуся розказувала, що настільки було вже важко не їсти, настільки марили їжею, що груда землі вважалася їжею, і наповнювали шлунок для того, щоб хоча би щось зʼїсти", — каже в.о. директора молодіжного центру "Квадрат" Наталя Штогрин.

Серед тих скуштував суп із шишок, вінничани Давид Пшеничний та Олексій.

"Бридке. Доволі бридке. Я вважаю, що пити таке щодня, щоб вижити, було складно", — каже Олексій.

"Це дуже складно уявити, що люди йшли на таке. Але я думаю, що це не найбридкіше, що люди пили, що вживали в їжу. Я думаю, що були варіанти гірші. Але приємно, що вже українці пережили, перемогли СРСР і таку страву, на щастя, нам пити не потрібно буде. Я дуже на це сподіваюся", — каже Давид Пшеничний.

Акція у Вінниці на площі Героїв Небесної сотні тривала годину. За словами Вероніки Бабич, людей також хочуть закликати підписати петицію, щоб слово "Голодомор" внесли в усі англомовні словники світу.

Що відомо

"Непораховані з 1932" — проєкт, який створила Українська академія лідерства у партнерстві з агенцією "Gres Todorchuk PR" восени 2017 року. Вперше його реалізували під час міжнародної експедиції в Ізраїлі.

Читайте також У Вінниці вшанували пам'ять жертв Голодомору

Джерело