Економісти прогнозують, що курс долару й надалі буде рости

Гривня падає. Перший різкий стрибок долара українці відчули ще минулого тижня. Вже тоді за американську валюту просили до 28 гривень. Зараз долар ще дорожчий. Економісти роблять прогнози – і це не межа. Чому курс американської валюти росте і чи відчули вже на собі падіння гривні українці – дізнавалися журналісти "5 каналу".

Російська агресія, і не тільки: чому падає гривня – думки та прогнози економістів (Відео)

Долар росте. Ціни на американську валюту вже перетнули позначку 28 гривень. У деяких обмінниках за зеленого просять понад 29. Однією з причин такого здорожчання економісти називають побоювання закордонних інвесторів.

"На сьогоднішній день іноземний інвестор наляканий, що на східних кордонах України формується величезна воєнна машина Росії, вони налякані тим, що можлива агресія", – пояснює економіст Олег Пендзін.  

Сумніви інвесторів посилилися після завершення женевських переговорів у середині січня. Тоді Росія не продемонструвала готовності до деескалації ситуації на кордоні з Україною. Щоб зменшити ризики економічних втрат, іноземні інвестори почали продавати українські цінні папери, а прибутки переводити у долари та виводити з України.

"І оцей процес конвертації призводить до того, що тільки за останній тиждень Національний банк  був вимушений продати на валютних торгах 300 мільйонів доларів, тому що інакше курс обвалився ще б більше", – каже Олег Пендзін.

І хоча Нацбанк намагається стримати ціну долара в межах закладених у бюджеті – 28 гривень 65 копійок. Фінансисти зауважують: усе залежатиме від того, наскільки активно і надалі продаватимуть цінні папери.

"Якщо ми будемо говрити про психологічний тиск, ніхто не заважає гривні добігти до цих 29 чи той 30 гривень під тиском цих поганих новин, постійного нагнітання", – пояснює інвестиційний банкір Сергій Фурса. 

Українці вже готуються, що це вдарить по їхніх гаманцях.

"Будуть ціни рости, і зараз вже все дорожче стає з Нового року, тому людям буде набагато важче жити", – вважає Тетяна.

"Продукти, бензин та все, все дорожчає, життя дорожчає", – розповідає Кирило.

Утім поки що хвилюватися зарано – твердять економісти. Адже сьогодні валютні резерви Нацбанку становлять 30 мільярдів доларів. Тому можливість тримати вартість у межах 28 гривень 60 копійок є. Крім того, радять не піддаватися паніці і не скуповувати долари.

"Рік тому курс був 28,2 зараз курс 28,2. Якщо ви рік тому побігли  купували долари, то ви б втратили за цей рік дуже багато грошей. У доларах вони просто знецінюються лежучи у вас під матрацом", – розповідає інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Тож щоб зберегти свої кошти, краще покласти їх на депозит. На цьому не заробиш, однак рівень інфляції гривні – відсоток може перекрити.

Софія Норенко. Олександр Іванченков. "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, курс долара сягнув найвищого показника за останні 9 місяців.

Джерело