У Кропивницькому, біля пам’ятного знаку "Борцям за волю України – жертвам політичних репресій", вшанували пам’ять жертв репресій радянського режиму в Україні. За підрахунками Суспільного, участь у вшануванні взяли три десятка містян. Це представники обласної та міської влади, громадських організацій, військові та інші.

Щороку, у третю неділю травня, в Україні вшановують пам’ять жертв політичних репресій.

Учасники вшанування поклали квіти до пам’ятного знаку, керуючий Кропивницькою єпархією Православної Церкви України, єпископ Кропивницький і Голованівський Марк відслужив панахиду за жертвами ”червоного терору”.

Тривало вшанування близько 30 хвилин.

У Кропивницькому вшанували пам’ять жертв політичних репресій

За інформацією начальника обласного управління комунікацій з громадськістю Віталія Останнього, точна кількість жертв політрепресованих протягом 1937-1938 років українців невідома. Переслідуванням піддавались державні та інтелектуальні лідери – носії ідеї української державності, репресували українське селянство, творчу еліту й духовенство.

Що відомо

День пам'яті жертв політичних репресій – щорічний національний пам'ятний день в Україні, який відзначають, відповідно до президентського указу від 21 травня 2007 року. За інформацією, опублікованою на сайті Українського інституту національної пам'яті, кількість жертв політичних репресій в Україні досі неможливо підрахувати. Десятки тисяч людей розстріляли, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування. Радянська влада намагалася приховати сліди своїх злочинів. Місця поховань ставали режимними об’єктами комітету державної безпеки, місцевість розрівнювали бульдозерами, доступ до відповідних архівів був заборонений.

"Великий терор" – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 роках з ініціативи керівництва СРСР й особисто Йосипа Сталіна для ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміни національної та соціальної структури суспільства. Наслідками комуністичного терору 1930-х років в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація. За період "Великого терору" на території УРСР засудили 198918 людей, з яких майже дві третини – до розстрілу. Інших відправили до в`язниць та виправно-трудових таборів.

Одним з символів тих подій став Биківнянський ліс під Києвом. Це найбільше в Україні місце масових поховань жертв комуністичних політичних репресій. За різними даними - від 15 до понад 100 тисяч людей, закатованих під час допитів або розстріляних у позасудовому порядку органами НКВД в Києві.

Як свідчать архівні документи, Биківнянський ліс як об’єкт «спеціального призначення» – місце таємних поховань, використовувався органами НКВД УРСР протягом 1937-1941 років.

Читайте також У Кропивницькому вшанували українців, які рятували євреїв у часи Другої світової війни. Кропивницькі депутати проголосували за перейменування більше двох десятків вулиць. "Розмовляй українською". Кропивничанин розмістив такий заклик на білбордах міста. Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм , Інстаграм та Ютуб

Джерело