Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Харківщині імпорт товарів знизився у два рази, експорт — на 39%.

Про це Суспільному розказала начальниця відділу взаємодії з громадськістю обласного управління статистики Ольга Непочатова.

За її даними, основними товарами, що експортувалися з січня по квітень 2022 року, були продукти рослинного походження — 18,7% від обсягу експорту; готові харчові продукти —також 18,7%; машини, обладнання та механізми, електротехнічне обладнання — 15,1%.

З початку вторгнення РФ в Україну імпорт на Харківщині зменшився у два рази

Основу товарної структури імпорту склали: машини, обладнання та механізми, електротехнічне обладнання — 20,1%; полімерні матеріали, пластмаси та вироби з них — 15,1%; продукція хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості — 14,5%.

На думку професора міжнародного бізнесу НТУ "ХПІ" Тараса Данька, причини зниження експорту й імпорту полягають в тому, що підприємства припинили закуповувати матеріали для власного виробництва, розуміючи, що нічого не зможуть виробляти в березні й квітні.

"Другий фактор: з Харкова й області евакуювалася значна кількість людей. Третій чинник — частина Харківщини під окупацією. Туди нічого не може імпортуватися, тому імпорт упав. А в імпорті завжди є частка інвестицій. Тому імпорт впав більше за експорт", — говорить Данько.

Тарас Данько прогнозує, що підконтрольна Україні частина Харківщини буде отримувати дотації як фронтова область, кошти сюди спрямовуватимуться і від закордонних партнерів.

"Також треба розраховувати на гранти. Надзвичайно важливим є те, що Харківська область не є закритою, інтегрована не лише в українську економіку, а й у європейську та світову. Тому не варто малювати якісь негативні сценарії. Необов'язково в Харкові має бути виробництво. Воно може бути винесене за межі міста у більш безпечні місця, у південний захід області. Раніше там було недостатньо бізнесового інтересу. Там була певна стагнація. То саме зараз в цих районах, громадах можна подивитися, яким чином забезпечити там роботу підприємств сировиною та обіговими коштами", — пояснює економіст.

Щодо сфери послуг, то ІТ-галузь Харкова забезпечувала до війни на 1 млрд доларів послуг на зовнішні закордонні ринки. Багато підприємців цієї галузі досі є платниками податків саме в Харкові, каже Данько.

Читайте також

Супермаркет у Харкові, який розбомбили росіяни, відновив роботу

Джерело