Батьківська організація сумських кадетів та профспілка ліцею виграли суд у Державної прикордонної служби про незаконність переведення навчального закладу з Сум до Хмельницького. Рішення набрало законної сили 23 вересня. Держприкордонслужба не подавала апеляції. Яка подальша доля ліцею, який був створений родиною сумських меценатів Харитоненків – у матеріалі Суспільного.

Ольга Ємельяненко була головою батьківського комітету Сумського Кадетського корпусу. Її син закінчив один курс, а тепер пішов у звичайну сумську школу. Але пані Ольга каже, що продовжує спілкуватися з батьками, хто погодився перевезти своїх дітей до Хмельницького:

Переведення

"Ви знаєте, там жах. Там вже була пожежа, там де моя 2-га рота, там де дітки поїхали. З ними, я так зрозуміла, що ніхто не ночує з старших. Тут у них був черговий. Троє діток було в лікарні з отруєнням чадним газом. Вже був потоп у якійсь роті, теж нікого не попередили. Присилали вони фотографії – ковбасу їм давали. Вона запліснявіла і, коли батьки з обуренням зверталися до цього пана Стужука, знаєте, що він відповів? "Це наліт від пательні".

Юрій Стужук з вересня цього року, – згідно з відкритими на сьогодні реєстрами, – керівник Кадетського корпусу.

"Діти всі скаржаться, що вони не наїдаються там, що порції дуже маленькі. За санітарними нормами порції не достатні для організмів, що розвиваються. 21 вересня, якщо я правильно зрозуміла, приїздив туди в Хмельницький міністр освіти Шкарлет. Я так зрозуміла, інспектувати: що ж вийшло з цього перенесення. То мами розповідали, а їм діти розповідали, що в цей день обід був дуже смачний, всі наїлися", – каже Ольга Ємельяненко, голова ГО "Сумське Кадетство".

Наталія Нестреляєва працювала викладачем у Кадетському корпусі, також є головою профспілки працівників закладу.

"Всі вказівки від 24 лютого, які надходили сюди до керівництва ліцею, вони не були від Державної прикордонної служби України. Я можу сказати точно, що всю евакуацію дітей від 24 лютого зранку здійснювало керівництво ліцею, командири рот. Державна прикордонна служба України вийшла на зв’язок через декілька днів, вже після того, як дітей на території ліцею не було взагалі", – розповідає Наталія Нестреляєва, голова профспілки Кадетського корпусу, та додає, що майно ліцею фурами вивозилося з Сум у невідомому напрямку:

"Нас майже 200 осіб і сьогодні ці 200 осіб – жоден не працює тут, всі звільнені. Навіть я, як голова профспілки, і члени мого профспілкового комітету – ми звільнені всі. В період з початку травня, напевно, до кінця серпня, коли нас позвільняли, я особисто, як голова профспілки, зверталася на пана в.о. начальника ліцею в Хмельницький майже 16 разів. 16 звернень було, на жодне я не отримала відповіді".

Профспілка та громадська організація батьків кадетів звернулися з позовом до Держприкордонслужби про визнання протиправними двох наказів відомства, за якими Кадетський корпус перевели до Хмельницького. Як з’ясувалося в суді, каже адвокат батьків та працівників "Кадетського корпусу" Юрій Кондратенко, накази вносили зміни в документ, якого вже не існує.

"Скасували відповідні накази, № 15, який називався "По внесення змін до директиви". В директиві вони, наскільки я розумію, приймали рішення про те, що переміщується "кадетка" в Хмельницький і особовий склад повинен також туди переїхати, а ті, хто не згоден переїхати, ті будуть звільнені. Держприкордонслужба внесла зміни до директиви, як виявилося в судовому засіданні, взагалі вона була знищена. — У зв’язку з чим знищили? (кор.) – Не повідомили, так просто "у зв’язку зі службовою необхідністю", – говорить Юрій Кондратенко, адвокат.

Додає, що вони готуються звертатися до Дежприкордонслужби з листом про добровільне виконання рішення суду:

"Турбує, що, за інформацією пана Живицького, змінено місце реєстрації закладу середньої освіти, про який іде мова, але він не врахував, що такі зміни мали відбуватися у відповідності до норм законодавства і статуту. Зміни до статуту щодо місця діяльності даної організації даною установою не внесені. Тому ми вважаємо, що це чергове порушення".

"Кадетські корпуси були лише в Російській імперії і вони були царськими і наслідували імперіалістичну традицію. Це ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою і, оскільки у нас була попередня домовленість з Держприкордонслужбою, що не буде юридична особа перереєстровуватись. На жаль, і умови не такі, як обіцяли нам Держприкордонслужба для наших ліцеїстів створені в Хмельницькому", – говорить Дмитро Живицький, голова обласної військової адміністрації.

За його словами, він звернувся до міського голови та обласної ради з пропозиціями: "Я звернувся до голови обласної ради з тим, щоб провести засідання профільної освітньої комісії обласної ради і, можливо, прийняти рішення про те, щоб розглянула можливість створення міського комунального закладу".

Голова депутатської комісії з освіти облради Магомед Галаєв говорить про плани створення такого ліцею, але поки не може сказати, звідки будуть брати кошти і в які терміни це відбудеться:

"Сьогодні на нашій комісії розглянуте дане питання про те, щоб у нас створити на базі, а потім вже зробити його філією відповідного закладу військового ліцею. І ми на комісії прийняли рішення, щоб створити такий ліцей. Сьогодні проголосовано, і він (проєкт рішення – ред.) буде направлений на сесію обласної ради".

Міський голова також говорить про кошти.

"Зараз, для того, щоб він залишився/розпочав роботу в новому вигляді на території нашого міста, треба прийняти рішення. Це рішення може прийняти міська рада і обласна рада. І, дійсно, сьогодні нам з областю буде зробити це легше", – коментує Олександр Лисенко, мер Сум.

У травні до Сум приїздила комісія Держприкордонслужби на чолі з заступником голови служби Сергієм Сердюком. Тоді чиновники говорили, що робочі місця будуть збережені, а ліцей переводять тимчасово, бо він зазнав руйнувань від російських обстрілів у лютому. 29 вересня юрист прикордонників Олексій Свислоцький, який представляв інтереси служби в сумському суді, від коментарів відмовився. Суспільне готове надати Держприкордонслужбі право висловити свою позицію щодо виконання рішення суду.

У квітні Суспільне направляло запит до Держприкордонслужби з питаннями про причини переведення навчального закладу з Сум до Хмельницького і як це буде відбуватися. Відповіді від відомства досі не надійшло.

Що відомо У травні Сумський кадетський корпус перереєстрували у Хмельницькому Наприкінці серпня голова Сумської ОВА розповів про нібито домовленість про те, що заклад не будуть перереєстровувати у Хмельницькому. У лютому 2022 року на території сумського кадетського корпусу відбувалися бої. У квітні батьки та працівники ліцею протестували проти переїзду ліцею до Хмельницького. Сумський кадетський корпус був створений у 1899 році за сприяння цукрозаводчиків Івана та Павла Харитоненків.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Джерело