Бійці територіальної оборони Сумщини отримали державні нагороди 2 жовтня від Президента України, Міністерства оборони, Генштабу, Командування Сухопутних військ та Командування оперативно-тактичного угрупування "Суми". Історії чоловіків і жінок, які взяли зброю, щоб захистити рідних і державу від російського нападу - у матеріалі Суспільного.

"Було неочікувано, але спрацювали за інструкціями" - Сергій Набок

Орден "Богдана Хмельницького" вручили представнику Сумської територіальної оборони Сергію Набоку. 24 лютого він зустрів на чергуванні. Про перші дні повномасштабної війни він згадує так: "Було дуже неочікувано, але всі спрацювали за інструкціями, оповістили підрозділи й почали дуже швидко реагувати на загрозу: приводити військову частину в стан бойової готовності, озброюватися, доформовувати, тому що бригада ще не була сформована".

Бійці територіальної оборони на Сумщині отримали нагороди"Було дуже неочікувано, але всі спрацювали за інструкціями, оповістили підрозділи й почали дуже швидко реагувати на загрозу"

Пізніше, каже пан Сергій, довелося організовувати доставку боєприпасів для оточених Сум, ремонт трофейної російської техніки.

"Зрозуміла, що потрібно захищати місто за будь-яку ціну" - Олена Крештмар

Олена Крештмар каже, що починала служити як медик, а тепер вона водій-електрик, за освітою - інженер електронних систем. Раніше працювала тренеркою з пауерліфтингу в одному з сумських тренажерних залів. 24 лютого прийшла до територіальної оборони добровольцем.

"Я зрозуміла, що потрібно захищати своє місто за будь-яку ціну, країну, батьків, які в мене тут проживають. І просто не було навіть інших роздумів"

"Я проходила навчання з тактичної медицини. Як тільки почалося АТО у 2014 році, я була як волонтер, додатково пройшла навчання, була певна практика, тому я одразу прийшла як медик працювати, бо мала і навички, і практику, і досвід. Я зрозуміла, що потрібно захищати своє місто за будь-яку ціну, місто, країну, батьків, які в мене тут проживають, сестер і просто не було навіть інших роздумів. Просто зібрала наплічник і пішла, і все.

"Лишитися вдома я не міг" - Юрій Мада

Юрій Мада також отримав відзнаку. Чоловік родом з Тернопільщини, батько чотирьох дітей.

"Я інакше не уявляв собі в даній ситуації життя далі. Лишитися вдома я не міг"

"Я приватний підприємець, на другий день після нападу пішов добровольцем до військкомату. Так як я офіцер, мене за спеціальністю призначили. Я інакше не уявляв собі в даній ситуації життя далі. Лишитися вдома я не міг", - розповів він.

"Першими прийняли бій" - Олександр Нестеренко

Командувач оперативно-тактичного угрупування "Суми" Олександр Нестеренко говорить, що історія ТРО починається з 2014 року, коли після нападу Росії стрілецькі батальйони при військкоматах реформували у батальйони територіальної оборони. Офіційно день цього роду сил ЗСУ відзначається з 2020 року.

"Першими прийняли бій бійці 117-ої окремої бригади територіальної оборони та, на той час, добровольці"

"До 24 лютого ми більш звертали увагу на схід держави – це Луганська, Донецька область, тому що ворог намагався там протиснути і проламати нашу оборону. І, безумовно, пішло розгортання ЗСУ, і на той час не було військових частин на Сумщині", - говорить Нестеренко.

"Першими прийняли бій бійці 117-ої окремої бригади територіальної оборони та, на той час, добровольці, з ворогом, з дуже великими силами переважними. Але вони змусили і дали можливість виграти час, на скільки вони могли, затримали ворога, нанесли відповідні ураження живій силі, озброєнню і військовій техніці", - розповів він.

Читайте також: "Сумщина зміцнює оборонну здатність і відповідає вогнем на російські обстріли". Інтерв'ю з командиром ОТУ "Суми"

Ця військова техніка, за словами генерала, була відбита захисниками Сумщини у росіян і зараз узята на озброєння територіальною обороною. Проти російських безпілотників вже мають протидронові рушниці.

"Нам сьогодні вже, за підтримки однієї з організацій, яка територіально знаходиться в м. Суми, закупили вони в наших партнерів 2 безпілотних літаки. Їхня дальність польоту 50 км. Вони ведуть повітряну розвідку не обов’язково шляхом перетинання Державного кордону, вони можуть піднятися, камеру сфокусувати і бачити до 25 км", - додав Нестеренко.

Також, за словами Олександра Нестеренка, скоро у Суми має прийти з-за кордону бойовий дрон, який здатний підіймати в повітря до 50 кг боєзаряду.

Що відомо 29 липня 2021 року президент Володимир Зеленський підписав закон "Про основи національного спротиву", який передбачає створення сил територіальної оборони. У червні 2022 року президент Володимир Зеленський підписав закон, який дозволяє підрозділам територіальної оборони виконувати завдання у зоні бойових дій. У липні на Сумщині відбулися навчання бійців територіальної оборони. Сумський виконком проголосував за виділення 2,3 млн грн на територіальну оборону. Добровольчі формування міста Суми повертають до поліції зброю, видану їм 24 лютого. Натомість їм мають видати нову зброю в їхніх батальйонах.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Джерело