За спостереженнями орнітологів, протягом останніх 30 років на Черкащині помітили понад 30 нових видів птахів, які залишаються зимувати.

Птахи дуже швидко реагують на потепління клімату, розповів Суспільному повідомив орнітолог, директор навчально-наукового інституту природничих та аграрних наук Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Максим Гаврилюк.

Усіх птахів умовно поділяють на осілих і тих, які мігрують, пояснив орнітолог. Осілі птахи протягом всього року тримаються в місцях гніздування, тобто нікуди не відлітають. Мігрувальні птахи відлітають на зимовий період у тепліші регіони.

Хто з птахів прилітає зимувати на Черкащину та чому зникли снігурі, розповів черкаський орнітолог

Не всі птахи відлітають "на південь"

"На Черкащині залишаються зимувати хатні та польові горобці, великі синиці, сороки, сірі ворони, звичайні та сирійські дятли, яких взимку можна зустріти навіть серед міської забудови", – розповів Максим Гаврилюк.

Частина птахів із Черкащини мігрують на період зими в пошуках тепла, розповів орнітолог.

"Комахоїдні летять на більшу відстань, тому основним місцем зимівлі для них є африканський континент. Саме там зимують дрібні види – ластівки, очеретянки, кропив’янки, а також білі лелеки. Для зерноїдних, всеїдних і хижих птахів немає потреби відлітати так далеко. Головне – досягнути місць, де відсутній постійний сніговий та льодовий покрив. Ці птахи руйнують наше уявлення, що птахи відлітають «на південь». Адже теплий клімат в Європі не тільки на півдні, а й на заході континенту. Тому нерідко вони відлітають у країни Західної Європи", – пояснив Максим Гварилюк.

За його словами, в такому напрямку мігрують крижні та інші водоплавні, голуби припутні та інші. На півдні Європи зимують шпаки, зяблики, звичайні канюки та багато інших.

Хто з птахів прилітає зимувати на Черкащину та чому зникли снігурі

Для деяких видів птахів, що гніздяться в північних регіонах, Черкащина є теплим краєм, куди вони прилітають зимувати, зауважив орнітолог.

Це снігурі, чижі, чечітки, омелюхи, зимняки, найменші наші птахи – золотомушки та інші.

"Так само в значній кількості до нас взимку прилітають граки, які шукають поживу на газонах та смітниках. Чисельність зимуючих на Черкащині птахів залежить від умов зимівлі у більш північних районах. Тому, скажімо, снігурі, не долітають у великій кількості до нас щороку. Зазвичай це викликає запитання: «Куди зникли снігурі?». Відповідь – не долетіли!", — пояснив Максим Гаврилюк.

30 нових видів птахів зимують на Черкащині

Як розповів орнітолог, птахи дуже швидко реагують на потепління клімату:

"За нашими спостереженнями, протягом останніх 30 років на Черкащині помітили понад 30 нових видів птахів, які залишаються зимувати в нашому краї. Це шпак, великий баклан, припутень, сіра і біла чаплі тощо. Через більш м’які та малосніжні зими чимало видів, які раніше взимку були рідкісними, збільшили свою чисельність. Це чорний дрізд, зяблик, лебідь-шипун, крижень, мартини".

За словами Максима Гаврилюка, птахи – дуже зручний об’єкт для спостережень. Навіть у дворі будинку можна побачити чимало видів. Потрібно лише бути уважним і звертати на них увагу, пояснив орнітолог.

"Скажімо, чи бачили ви сирійського (не звичайного!) дятла? А він є в кожному дворі. Так само, якщо ви послухаєте і запам’ятаєте голос снігура, ви зробите для себе відкриття, що вони трапляються у нас доволі часто. Звісно, більше зимуючих птахів можна зустріти в парках та інших зелених насадженнях. Міграцію краще спостерігати на березі водосховища", — розповів Максим Гаврилюк.

Орнітолог порадив черкащанам спостерігати за птахами, вчитися їх розпізнавати та отримувати насолоду від спілкування з природою.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також Канівському заповіднику надали статус національного надбання. Чому Тарасова гора не у списку Черкаський синоптик розповів, якою буде погода до середини листопада

Джерело