За останній рік кількість хворих на сухоти у Хмельницькій області збільшилася на 2,5 відсотки. Про це Суспільному Хмельницький розповів директор обласного фтизіопульмонологічного центру Сергій Василенко. За його словами, за цей період туберкульоз виявили і в 14-ти дітей, в тому числі в двох віком до трьох років. Лікар каже: коли хворобу не виявити вчасно, її важко лікувати, тому слід не нехтувати щорічними обстеженнями легень.

Пацієнт обласного фтизіопульмологінчого центру військовий Михайло розповідає: перебуває на лікуванні півтора місяці. Туберкульоз, каже, в нього виявили випадково, коли під час ротації він вирішив перевірити здоров’я.

"Кашель був, якесь недомагання було. Я мав їхати на війну, і в цей день мене поклали сюди. Я вже був у військовому, мав квиток до Дніпра, їхав на Донецьк", — говорить чоловік.

На Хмельниччині за останній рік побільшало хворих на туберкульоз. Яка причина

Михайло додає, що на сухоти захворів на війні.

"Вітер, сніг і мороз. А потім ще дощик на вечір. І отако аж в болоті. Погрітися нема де. Сиро, на голову крапає. Якісь там землянки робимо, накриваємо те все, щоб хоча б просушити ці речі. Холодно, будем казати, там, голодно", — розповідає чоловік.

Холод, голод і стреси знижують імунітет людини та сприяють захворюванню, каже заступниця директора центру з медичної частини Наталія Киян.

"Туберкульозом може захворіти будь-яка людина, якщо відбувається зниження імунітету. 96% людей інфіковані паличкою туберкульоза. Всередині вона є в кожного, чекає свого часу", — розповідає Наталія Киян.

За її словами, Михайло має всі шанси одужати та повернутися в родину.

"Від нього люди заразитися не можуть. Але людина навіть з заразною формою туберкульозу, якщо вона отримує лікування вже два тижні, вона стає незаразною для оточення", — говорить медична директорка закладу.

Мікроорганізм, виявлений в 19-му столітті Кохом та названий його іменем, відтоді й дотепер мутував не раз, розповідає завідувачка бактеріологічною лабораторією Валентина Красніцька. З її слів, змінюються й препарати для лікування туберкульозу та методи діагностики. Як-от їхнє новітнє обладнання. Його, каже, надала всесвітня організація охорони здоров’я.

"Це обладнання дозволяє виявити мікробактерію туберкульозу протягом трьох годин з моменту того, як хворий здав матеріал. Зазвичай хворий вже закінчував лікування, тільки тоді приходив результат дослідження", — каже Валентина Красніцька.

За словами директора медзакладу Сергія Василенка, хворобу, виявлену на ранніх стадіях, легше лікувати, аніж запущені й важкі форми сухот.

"Туберкульоз — хвороба, яка не прощає помилок. Не було препаратів у 1991, 92, 93, 94 роках, а в 1995-му Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила, що в нас пандемія туберкульозу в Україні. Ми штучно створили цю проблему і десятки років боролися з туберкульозом, поки знайшлися препарати, але скільки сил було потрачено", – розповідає Василенко.

Зараз, каже директор обласного фтизіопульмонологічного центру, лікувати хворих є чим.

"На складі більше 15 мільйонів препаратів, одних з найкращих в світі, і ми можем лікувати", — запевняє Василенко.

Та на ранніх стадіях хворобу виявляють усе менше, бо профілактичні огляди з 2019-го року проводять тільки в групах ризику, додає медична директорка Наталія Киян.

"Якщо брати останній рік, то збільшилась захворюваність усіма формами туберкульозу на 2,5 відсотки. Люди байдуже ставляться до свого здоров’я, думають: ай, перечекаю, ай, не піду до лікаря, можливо, само мине", – розповідає Наталія Киян.

Лікарка каже: у центрі можна безкоштовно обстежитися навіть без направлення від сімейного лікаря, якщо пацієнт кашляє більше двох тижнів, в нього підвищена температура, загальна слабкість, недомагання, схуднення чи є генетична схильність або цукровий діабет. Бригади медиків, каже, їдуть і в громади на обстеження за домовленістю з керівниками ОТГ.

Читайте також Чи виявляють на Хмельниччині новий штам коронавірусної інфекції Лікарні Хмельниччини отримали 20 апаратів ШВЛ від італійських благодійників В Хмельницькому обласному пологовому народилось немовля вагою 680 грамів Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Джерело