Фонд енергоефективності реалізує відновлення, що йде швидкими темпами

Відновити українські будинки, які постраждали внаслідок російських обстрілів. Пілотний етап програми "Віднови дім", яку реалізує Фонд енергоефективності у партнерстві з Євросоюзом, розпочався лиш три місяці тому. Та за цей час вже у п'ятнадцяти будинках відновили пошкоджені дахи, фасади, замінили розбиті вікна, виконали заміну інженерних систем. Загалом європейський союз виділяє на цю програму понад 25 мільйонів євро, а допомогу можуть отримати у шести областях країни. Представники Фонду та ЄС побували нині в Ірпені, аби на власні очі перевірити відбудову житлових об'єктів.



Будинки Ірпеня колосально постраждали від обстрілів під час російської окупації. Нині завдяки грантовій програмі "Віднови дім", яку реалізує Фонд енергоефективності, відновлення йде швидкими темпами. Ущент вигорілий дах та квартири на горішньому поверсі. Торік мешканці одного з ірпінських будинків самотужки збирали кошти, шукали грошову підтримку іноземних фондів та готували багатоповерхівку до відбудови. Аби отримати фінансування за програмою "Віднови дім", яку реалізує Фонд енергоефективності у партнерстві з Євросоюзом. Бо ж її учасниками можуть стати тільки ОСББ, а кошти йдуть на заміну вікон, дверей, інженерних систем та ремонту дахів, якщо збереглася опорна стіна.

Відбудова Ірпеня: місія ЄС перевірила, як реалізується програма

"Ми закриваємо питання з дахом. Це на роботи плюс роботи по фасаду, повністю все під заміну, застеклення аварійних вікон. За програмою "Віднови дім", плануємо зробити коробочку, у нас є дизайн нашого будинку", – запевнив голова ОСББ "Доброрад" Юрій Москаленко.

Загалом таких будинків, які подали заявки до Фонду енергоефективності, від листопада минулого року – 66. Майже половина з них – це домівки в Ірпені. Європейський Союз у межах пілотного етапу програми "Віднови дім" передав Україні 5 мільйонів євро, загалом виділять 25. Заявки приймають із Київської, Чернігівської, Житомирської, Сумської, Миколаївської та Дніпропетровської областей.

"Понад 15 будинків завершили роботи. Бачимо повністю завершені об'єкти фасади вікна, дахи, інженерні мережі. Фасади були, за 3 місяці відновлені повністю. І ще 40 заявок на участь. Перші результати 20 повністю чи частково закінчених об'єктів маємо зараз", – наголосив директора Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк.

Олександр – мешканець уже відновленого після обстрілів будинку в Ірпені. Показує на вікна своєї квартири, яка ще рік тому мала такий вигляд. У 2014 році вже втікав від росіян зі свого рідного Луганська. Рік тому Олександру з родиною довелося робити це знову. Руйнування будинку вперше побачив у соцмережах на відео. Тільки-но Київщину ЗСУ деокупували – взявся із сусідами до рятування будинку.

"Купили два величезних тента і в середині квітня добрався, правдами і неправдами, і вдвох з другом накрили, щоб врятувати від дощів", – пояснив мешканець Ірпеня Олександр Кузьменко.

Голова цього ОСББ – Олена Литвиненко, емоцій не приховує: радіє такій допомозі та дякує представниці ЄС. Вона разом із представниками Фонду приїхала перевірити відбудову житлових об’єктів в Ірпені. Каже, що вражена силою духу ірпінців та їхнім бажанням повернути життя у будинки.

"Я дуже задоволена роботою. Я дуже вдячна Фонду енергоефективності на те, що вони запустили таку програму і вам. Тому що їм ще б довго відновлювати ці будинки", – пояснила голови ОСББ "Затишний 2020" Олена Литвиненко.

Керівниця операційного відділу представництва ЄС в Україні Хлоя Алліо підсумувала: "Процес відновлення їхніх будинків насправді був здійснений в рекордні терміни. Важливо мати змогу, аби надавати таку підтримку, аби люди поверталися додому, відновлювали будинки. Особливо важливо і з боку підтримки економіки, особливо під час воєнних дій".

Представники Фонду енергоефективності спільно з європейськими партнерами реалізацією пілотного етапу програми задоволені. Наступний етап уже покриватиме всі області України, крім тимчасово окупованих. У Фонді сподіваються, що це станеться наприкінці весни. Загалом унаслідок російської агресії відбудови потребують понад 16 тисяч багатоповерхових будинків в Україні.

Олена Рибінська, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: Як проходить відбудова зруйнованих об'єктів Харківщини.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело