Після української перемоги реабілітацію мають пройти всі захисники та захисниці, кажуть у центрі реабілітації

Прокидаються вночі через жахи про війну. Українським героям та героїням після запеклих боїв за рідні землі часто буває необхідна реабілітація. Хтось зазнав поранення, а хтось не витримав емоційно та психологічно. У спеціальному столичному центрі бійці працюють із психологами, займаються спортом та грають у настільні ігри. Із захисниками, які пройшли через пекло, поспілкувався журналіст "5 каналу" Віталій Залевський. 

Нічні жахи Артуру сняться постійно. Ще нещодавно боєць героїчно захищав БахмУт від навали рашистів. Без спеціальних препаратів чоловік досі не може заснути.

"Я підлаштовуюся, у мене з цим, начебто, немає ніяких проблем, але все одно – спогади про війну, про прильоти. Там криють всім, що є: фосфор, касета, авіація, танки, САУ, міни", – розповідає військовослужбовець ЗСУ Артур.

Перший бій Артура стався уже на третій день великої війни. Влучними пострілами з "Джавеліна" оборонець розгромив ворожу колону танків, яка їхала на Київ. Після боїв за Бахмут, йому знадобилася реабілітація у спеціальному центрі. Тут захисники і захисниці займаються спортом.

Спілкуються з психологами, психіатрами та грають у настільні ігри.

Олександр втратив на війні свого найкращого друга, а сам – отримав поранення у ногу. Зараз його оглядає спеціаліст. Боєць каже, у центрі він потрохи забуває жахи війни.

"Мене виводили зі стану такого, що все споминалося. І побратими мої 200-соті, що ми їх грузили. І сльози текли. Потім обратно в стан уводили і так мене витягували. І не мене одного", – каже військовослужбовець ЗСУ Олександр.

Олександр хоче повернутися до своїх побратимів. Незабаром із його ноги дістануть уламки, і після цього, каже, поїде на передову, щоби помститися за друга, якого вбили росіяни.

За словами Олександра, у центрі психологи та психотерапевти допомагають зняти напругу та покращити сон.

"Треба працювати з психологами. Не заглядати в чарку, а треба працювати з психологами, реабілітологом. Не закриватися у собі", – переконаний військовослужбовець ЗСУ Олександр.

"Змінюватися – це нормально. Але зі всіма змінами точно можна працювати, щось вдосконалювати, щось корегувати. І, власне, основе – це, коли захисники повертаються, дати їм необхідну реабілітацію та підтримку. І не ізолювати їх, вони не повернулися іншими для того, щоби їх боятися. Це люди, які зробили вибір захищати країну", – каже психологиня центру психічного здоров'я та реабілітації Дана Мурзова.

Повернути до життя після пекла. Кожного місяця у цьому центрі проходять реабілітацію більше двохсот захисників і захисниць. Тут вони відновлюють сили і знову їдуть захищати українські землі. Але дехто з них вже не зможе повернутися на передову через фізичні та психологічні травми

Центр працює із захисниками ще з 2014 року. Раніше тут допомагали ветеранам залишити війну в минулому. Зараз спеціалісти мають відновити пацієнтів, як фізично, так і морально.

"Якщо це діючий військовослужбовець, ми мємо зробити все, щоби надати цій людині максимальний ресурс, відновити його виснаженість і дати змогу захистити нас наскільки це у наших силах", – наголошує директорка центру психічного здоров'я та реабілітації Ксенія.

Після української перемоги реабілітацію мають пройти всі захисники та захисниці, кажуть у центрі. За ці роки спеціалісти створили унікальну модель відновлення, яка допоможе повернути ветеранів до мирного життя.

Віталій Залевський, Валентин Стрєльцов, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: 

Рентген, аналіз крові та навіть операції – що відомо про мобільні шпиталі для фронту.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело