У Сумах вшанували пам'ять жертв політичних репресій. У центральній частині міста представники єврейської громади Сум розмістили меморіальні таблички чотирьом людям, розстріляним в 1937-1938 роках: Хаїму Казацькому, Михайлу Бірштейну, Натану Ескіну і Ісааку Базарському. Акції дали назву "Остання адреса".
У часи "великого терору" у 1937-38 роках у Сумах зазнали репресій майже 600 людей, говорить історик Олена Приймач, що досліджує тему сталінських репресій у Сумській області. Вона виступила співорганізатором акції "Остання адреса".
Дизайн таблички виконаний архітектором Олександром Бродським. Кожен знак присвячується окремій людині. Принцип проєкту — "Одне ім'я, одне життя, один знак".

"Це громадянська ініціатива, що має на меті закарбувати пам'ять про людей, які були репресовані під час великого терору. У Сумах було розстріляно майже 300 людей. Сьогодні ми тут зібралися, щоб вшанувати пам'ять чотирьох із них. Вони всі мешкали в центрі міста, були знайомі між собою, були заарештовані в один день і згодом розстріляні", — розповіла Олена Приймач під час заходу.
"За якимись дивними звинуваченнями простого капелюшника, майстра-годинникаря або кравця звинуватили в тому, що він японський агент чи англійський. Це були страшні часи, часи страшного терору", — сказала заступниця директору Благодійного фонду "Хесед Хаїм" Тетяна Мирська.
"У єврейській традиції немає такого, що ми ставимо пам’ятники просто так, немає монументів. В єврейській традиції пам’ять продовжується через тих, хто живуть", — сказав голова єврейської громади в Сумах, рабин Ехіел Левітанські.
Серед розстріляних 34 людини мали єврейську національність. Їх пам’ять єврейська громада Сум хоче вшанувати, встановивши ще 20 табличок на сумських фасадах.
Будинок на Воскресенській 12, де жив Хаїм КазацькийЗа інформацією з історичного блогу Олени Приймач, чоловік виготовляв картузи та капелюхи. А ще був старостою єврейської синагоги. Мав родину: дружину Юлію Наумівну, дочок Фаїну, Ганну, сина Ісая. За версією слідства, він один з керівників підпільної сіоністської організації.
Будинок на Воскресенській, 10, де жив Михайло БірштейнЧоловік працював бухгалтером-операціоністом у відділенні держбанку, пише Олена Приймач. Бірштейн був заарештований 30 березня 1938 року у Сумах. Доправлений до Харкову до обласного УНКВС, був розстріляний 14 червня 1938 року.
Будинок на Воскресенській, 5, де жив Натан ЕскінУ блозі Олени Приймач йдеться, що чоловік був кустарем (набірник хутра). Ескіна було заарештовано разом із 11 іншими фігурантами справи “сіоністів” 30 березня 1938 року у Сумах. Він був розстріляний 27 травня 1938 року.
Будинок на Покровській площі, 6, де жив Ісаак БазарськийІсаак Базарський працював годинниковим майстром артілі "Червоний молот", родини не мав, йдеться в історичному блозі Олени Приймач. Базарського було заарештовано 30 березня 1938 року. Доправлений до Харківського обласного НКВС у справі сумських сіоністів. Свою участь у підпільній організації чоловік визнав одразу, повідомивши, що був сіоністом ще у 1923 році, коли організація була легальною. Розстріляний Базарський був 28 травня в Харькові.
У 1958 році справи на "сіоністів" Сум були переглянуті, військовий трибунал Київського військового округу скасував ухвали Особливої трійки Харківського обласного НКВС за всіма фігурантами через відсутність у їхніх діях складу злочину. Усі були реабілітовані, факт існування підпільної сіоністської організації визнано непідтвердженим, пише історик.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram
Джерело