В четвер в Україні було зафіксовано землетрус магнітудою 3,7 бала (за шкалою Ріхтера). Він знову стався неподалік Полтави. Це вже третій землетрус у регіоні від початку року. Мешканці стурбовані такою підземною активністю.

Сайт ТСН.ua поцікавився в Головному центрі спеціального контролю, чому на Полтавщині почастішали землетруси та чи варто мешканцям подбати про власну безпеку.

Саме в Головному центрі спеціального контролю здійснюється цілодобовий сейсмічний моніторинг території України, і там першими дізнаються про наявність підземних поштовхів.

Трусить втретє за рік: чому виникають землетруси під Полтавою – експерт пояснив

Як розповів нам Ігор Корнієнко, заступник керівника Головного центру спеціального контролю, засобами центру постійно реєструються землетруси на території України.

Основними сейсмічними зонами є: Прикарпаття, Закарпаття, Тернопільська, Чернівецька, південно-західна частина Одеської області (на неї має безпосередній вплив зона Вранча), Дніпропетровська область. А останнім часом усе частіше почали реєструвати сигнали з Полтавської області.

"В середньому за рік біля 10 землетрусів реєструється на території України. Більшість із них людьми не відчувається, тобто вони реєструються сейсмічними датчиками, а поріг чутливості менший за поріг відчуття людини. Безпосередньо в Полтавській області від 2015 року було зареєстровано біля 10 землетрусів. Найсильніший був 2015 року. Його осередок розташовувався на кордоні Полтавської та Сумської областей. Поштовхи тоді відчувалися у майже 13 населених пунктах обох областей. 2023 року це вже третій землетрус на території Полтавської області. До цього вони були в січні, травні і безпосередньо 8 червня. Цей землетрус стався на глибині 10 кілометрів, він охоплював, за нашими розрахунками, невелику частину території, яка розташована на відстані 20 кілометрів від міста Полтава", - розповідає сайту ТСН.ua Ігор Корнієнко.

Він додає, що землетруси відбуваються внаслідок руху тектонічних плит, а Полтавщина лежить на стику Українського кристалічного щита та Дніпровсько-Донецької впадини, тому землетруси на цій території були раніше, є і, на жаль, будуть у майбутньому. Якісь із них можуть відчуватися людьми, а якісь ні, бо мають середню енергетику.

"Будемо сподіватися, що землетруси не принесуть жодних негативних наслідків для населення регіону. Під час землетрусів люди мають зберігати спокій, навіть якщо відчули поштовхи. Якщо є можливість, то необхідно залишити приміщення, перекрити всі комунікації, допомогти літнім людям і дітям, не користуватися ліфтами. А якщо люди залишаються у приміщенні, необхідно відійти від предметів, які можуть впасти і нашкодити здоров’ю. Рекомендується також перебувати ближче біля несучих стін", - радить фахівець.

Що стосується надійності житлових будинків, то в Україні розроблені державні будівельні норми, їх потрібно дотримуватися під час будівництва в тому чи іншому регіоні країни.

"Звичайно, що в сейсмічному регіоні вимоги до будівництва жорсткіші, оскільки прогнозований землетрус в одних регіонах може бути 5 балів, в інших 6 балів, тому, звичайно, спеціальні служби мають перевіряти, чи дотримуються цих норм під час будівництва. Від цього залежить безпека проживання населення. Ми вже бачили не один випадок, коли землетруси призводили до масових руйнувань і жертв", - пояснює Ігор Корнієнко.

Найсвіжіший приклад - це землетрус у Туреччині, де загинуло понад 25 тисяч населення і постраждало біля 75 тисяч людей.

"Щодо можливості землетрусів у нашій країні, то 20% території України можуть бути охоплені безпосереднім впливом землетрусів. Наш центр здійснює постійний моніторинг та проводить оповіщення населення, як і інші органи центральної влади, які відповідають за безпеку проживання та ліквідацію наслідків під час можливих подій природного характеру", - підсумовує Ігор Корнієнко.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що 8 червня в Полтавській області зареєстрували землетрус магнітудою 3,7 бала (за шкалою Ріхтера)

Крім того, ми раніше інформували, що 28 травня під час ракетної атаки на Київ та область мешканці повідомляли про землетрус.

Читайте також:

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Джерело