"Спілка підприємців Дергачівщини" запропонувала керівництву громади звернутися до голови Національної комісії зі стандартів державної мови щодо повернення історичної назви Дергачам. Пропозицію планують подати представникам комісії на наступному тижні.

Чому місто раніше називалося "Деркачі" та як отримало нинішню назву — читайте у матеріалі Суспільного.

Історія заснування міста та звідки походить назва "Деркачі"

Керівник Дергачівської МВА Вячеслав Задоренко каже, що місто заснували у 1600-х роках, тоді воно отримало назву "Деркачі".

"У 1800-х роках царська імперія, яка будувала залізницю через місто, збудувала залізничний вокзал. Він був названий згідно з російськими стандартами "Дергачі". До 1943 року місто мало назву "Деркачі", а вокзал — "Дергачі". У 43-му році, коли радянські війська зайшли до Деркачів, їм було незручно [говорити] "Деркач", бо це була українська назва, тому вони вирішили взяти назву вокзалу. З порушенням всіх законодавчих норм вони змінили назву міста на "Дергачі", — каже Задоренко.

За його словами, у місцевих жителів, свідомих громадян та науковців є попит на відновлення історичної справедливості, тому з'явилася ідея повернути стару назву місту.

"У соцмережах ми опублікували пропозицію, щоб повернути історичну назву, що пов'язана з козаком Деркачом, який був одним із засновників міста. Також птах деркач проживає на території нашої громади. Ця думка в людей не викликала ніяких незадоволень. Були питання "чому?", бо багато хто не знає історії. Тепер звертаємось до комісії, яка надасть нам висновок. Потім потрібно провести громадське обговорення серед місцевих жителів", — розповідає Вячеслав Задоренко.

"Дергачівщина — це козацький край"

Очільник громади каже, що незрозуміло, чим керувалась царська імперія, коли назвала вокзал "Дергачі".

"Коли сюди зайшли радянські війська, вони розуміли, що треба повертати більш проросійський наратив. Вони взяли назву вокзалу, яку з порушенням всіх законодавчих норм присвоїли цьому місту. А Деркач — козак, птах. Ми козаки усі по суті. У нас тече козацька кров. Також у нас є населений пункт Козача Лопань. Вона входить до складу Дергачівської громади. Заснована була козаками-переселенцями", — говорить Задоренко.

Він каже, що Дергачівщина — це козацький край.

"Сьогодні наші захисники, в жилах яких тече кров їхніх пращурів козаків, б'ються з російською навалою, яка змінює історію та яка нахабно переписує назву міст, історію. У них усе побудовано на неправді, перекручуванні історичних фактів. А Україна воює за правду. Бог — це є правда і сьогодні правда за Україну і Боженька поможе нам перемогти російських окупантів та відтворити історичну назву нашого міста", — каже Задоренко.

Жителів громади планують інформувати щодо історичної назви та розповідати, чому її повернення важливе для Дергачівщини, каже очільник громади.

"Деркач — це козак, це птах, дергач — це цвяходер. Нам би не хотілося, щоб місто називалося "Цвяходером". Нехай буде "Деркачем", — розповідає Задоренко.

Що потрібно для перейменування міста Дергачі

Керівник Дергачівської МВА каже, що з цією пропозицією будуть звертатись до голови Національної комісії зі стандартів державної мови.

"Вони розглянуть це питання. Потім їхній запит прийде до нашого міста. У нас є топонімічна комісія, яка розгляне пропозицію. Далі повинні бути громадські обговорення. А потім ми будемо подавати відповідні документи до Верховної Ради. Остаточне рішення затверджує ВР", — говорить Задоренко.

За його словами, є люди, які турбуються про те, що через перейменування треба буде змінювати місце прописки у документах та витрачати певні кошти.

"Я запевняю, що це не несе ніяких витрат, бо таку процедуру проводили до повномасштабної війни у багатьох населених пунктах. Заміна в їхніх документах права власності на будинок або прописка в паспорті відбувається тільки в тому випадку, якщо міняють реєстрацію, продають будинок або змінюють прописку. Це відбувається безплатно. Люди користуються старою назвою та пропискою, поки не будуть міняти відповідні документи", — пояснює Вячеслав Задоренко.

Посадовець каже, що необхідно буде витратити бюджетні кошти на зміну назви на табличці на "Деркачі".

"Повернення нашої історії дуже важливе саме в такий час, бо наратив Путіна від самого початку полягав у захисті російськомовного населення та усього, що пов'язано з Росією. Наше завдання — відійти від цих російських наративів та повернути все те, що пов'язане з історією України, для того, щоб у наших непорядних сусідів не було більше думки звільняти нас як російськомовне населення", — розповідає очільник громади.

"Деркачівщина — незламний щит": хто виступає за повернення історичної назви

Здоренко каже, що Драчівщина — одна з громад, яка тримала російську навалу.

"Це одна із громад Харківщини, яка не пропустила ворога на свою територію і фактично захистила місто Харків. Багато військових, волонтерів, які прониклися цією війною. От саме такі люди мають великий попит на повернення історичної назви. Вони пропонували, щоб у нас як оборонців Харкова був щит. Ми втілили це в життя — у нас є щит, який закріплений на пам'ятнику засновнику міста Деркачу і логотип "Деркачівщина — незламний щит". Це стало брендом нашого міста", — говорить Вячеслав Задоренко.

За його словами, серед людей, які вважають, що "зараз не на часі" перейменовувати місто та витрачати на це кошти — ті, хто виїхали за кордон, чоловіки, які уникають мобілізації, не підтримують волонтерську діяльність.

"А от те суспільство, яке патріотично налаштоване, яке бореться за перемогу, проявляють ініціативу у цьому питанні. І ми повинні враховувати сьогодні думку цих людей", — каже Задоренко.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Джерело