Розгледіти сузір'я, метеорити та інші дивовижі нашої галактики стає значно складніше. Про це розповідає астроном Даніель Мелло. Він керує телескопом в обсерваторії Валонго, якій уже два століття.
"На початку 20 століття люди могли спостерігати за Чумацьким Шляхом і Магеллановими хмарами з центру Ріо-де-Жанейро. Але зараз ці гігантські телескопи, розташовані у центрі великих міст, рідко використовують через засилля штучного світла", – ділиться інформацією Мелло.
![]()
Астроном пояснює, що нібито забруднюють нічний небосхил такі види освітлення, як:
- штучне світло від стадіонів;
- світильників;
- магазинів;
- вивісок.
Через це досить важко розгледіти зірки й космічні об'єкти.
"Тут, де ми бачимо червоний, помаранчевий і жовті кольори, це місця, які найбільш уражені світловим забрудненням. Ось тут розташоване місто Санта-Марія-Мадалена, а в цьому майже круглому регіоні – Державний парк Десенгано, одне з найкращих місць для астрономічних спостережень", – розповідає астороном.
Досі Десенгано є єдиним місцем у штаті Ріо, де можна сповна помилуватися нічним небом. І хоча сьогодні астротуризм став рідкісним явищем, досі є ті, хто приїздить до парку, аби краще пізнати космос.
Люди спостерігають за зірками під керівництвом астронома, а також разом вечеряють. Більшість із них приїжджають з Ріо-де-Жанейро і зупиняються в місцевих готелях. Квитки за ніч коштують 250 бразильських реалів, це $50.
"Це сузір'я Оріона. Подивіться на ці три зірки. У Бразилії вони відомі як три Марії. Вони утворюють пояс Оріона, воїна", – інформує Ігор Борго астрономічний фотограф.
Він показує уявну лінію, яка має назву екліптики. На ній планети рухаються уздовж сузір'їв. Борго використовує тривалу витримку, щоб гарно зафіксувати світло зірок на задньому плані.
"Зараз ви можете використовувати такі камери, щоб робити астрофотографію простим способом. Є цифрові ресурси за допомогою програмного забезпечення, які дозволяють нам отримати найбільшу кількість інформації з фотографії", – зазначає чоловік.
Однак захопливі світлини нічого неба можна робити не лише на професійну камеру, а й на смартфон. Рената Фонтана – одна з астротуристок. Жінка захоплено показує світлини, які зробила на свій телефон. На її фотографіях навіть видно дві Магелланові Хмари та дві галактики. Їх камера зафіксувала завдяки темному небу.
"Це неймовірно. Я не знала, що мобільний телефон може робити фотографії такого масштабу, щоб отримати стільки зірок, скільки ми бачимо", – розповідає жінка.
Туристи також позують для пам'ятних фотографій. Зйомка у парку дозволена, але тільки на короткий проміжок часу. Потрібно вимкнути все світло, навіть телефони, щоб було якомога темніше. Після астрономічних вражень туристи можуть завітати до дому Анни Мостовіч. Вона приймає гостей, які приходять подивитись на зірки і насолодитись польськими стравами. Обід припав до душі астротуристам, тому багато з них тут уже вдруге.
"Астротуризм – це туристична ніша, яка починає зростати. Головним чином після періоду пандемії, коли люди відчули, що їм бракує контакту з природою, і їхнє життя стає важливішим, коли вони пов'язані з природою та збереженням навколишнього середовища", – пояснює Анна Мостовіч, власниця пансіонату.
Тепер жінка й астроном планують астрономічні туристичні екскурсії на майбутній літній сезон. За десять кілометрів від парку Десенгано розташоване крихітне містечко Санта-Марія-Мадалена з населенням у 10 000 жителів. Його прозвали Містом Зірок, тому що небо тут найтемніше у штаті.
Втім, широке використання світлодіодного освітлення згодом може засліпити і цю темряву. Якщо нічого не вдіяти, парк Десенгано може втратити свій титул першого в Бразилії парку темного неба. Це звання йому видала однойменна міжнародна асоціація.
Тому астрономи проводять кампанію з підвищення обізнаності про цю проблему серед місцевої влади. Вони створили групу для вивчення цього питання й пошуку рішень. Зокрема, фахівці радять спрямовувати освітлювальні прилади на вулицях міст униз, щоб зменшити світлове забруднення. Якщо дотримуватися цієї поради, Мадалена зможе зберегти звання Міста Зірок, звідки все ще можна побачити дивовижі нічного неба.
Дивіться також відео: Кривизна Луны помешала? ПРОСТИ, ЮРА, МЫ ВСЕ ПРО.......ЛИ. Крупнейший провал путина в космосе
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Джерело