27 листопада виповнюється 100 років із дня народження заслуженого лікаря України, професора, доктора медичних наук Зиновія Красовицького. Саме завдяки йому інфекційне відділення Сумської міської лікарні № 1 перетворилось спочатку у міську, а потім в обласну інфекційну лікарню, розповіла медична директорка центру інфекційних хвороб та дерматології Ірина Троцька. Нині заклад має ім'я Зиновія Красовицкого. Суспільне зібрало спогади про нього від колег та студентів, у яких викладав лікар.

"Я до Сум приїжджаю кожен рік. Мене сюди тягне все. Перш за все друзі, колеги, лікарі. Як магніт він мене не відпускає, притягує сюди. Без Батьківщини жити важко", – так при своєму останньому приїзді до Сум у 2007 році заслужений лікар України говорив про місто, у якому прожив фактично все своє життя.

27 листопада виповнилося 100 років від дня його народження, тож колеги вирішили вшанувати його пам`ять. Ірина Троцька, нинішня медична директорка центру інфекційних хвороб, розповіла – знала лікаря з дитинства, бо їхні батьки товаришували. "Я ще не розуміла, як дитина, наскільки він великий, але я розуміла, що це дуже хороша людина", – загадала жінка.

Зиновій Красовицький одразу після школи навчався у військово-медичній академії, розповіла Ірина Троцька. Під час Другої світової війни був поранений чотири рази. Після останнього поранення у Берліні йому ампутували частину ноги. Вже після перемоги закінчив Харківський медичний інститут, працював у міських лікарнях. Саме завдяки йому у 1992 році був створена інфекційна лікарня – спочатку міського, а потім обласного рівня, яка нині має його ім`я, а в листопаді 2004 року на фасаді закладу встановили барельєф лікаря.

"В його приймальні постійно були люди, постійно. З усього Радянського союзу, на той період приїжджали вони, з надією на те, що він допоможе. І навіть вже не було ніякої, скажімо так, надії на те, що станеться – чудо ставало. І ми вірили, і хворий вірив. У нього ніколи не було "ні" для хворого. Дуже багато згадуємо випадків, коли він допомагав цим людям по життю – він їх працевлаштовував, він їм допомагав покращувати житлові умови", – розповіла Ірина Троцька.

У 1992 році виникла ідея започаткувати медичну освіту у Сумах, пригадав ексректор Сумського державного університету, а нині радник ректора Анатолій Васильєв. І тоді серед медиків були скептичні думки: чи вдасться. Зиновій Красовицький – один із небагатьох, хто цю ідею підтримав. "В той час він очолював міську депутатську комісію з охорони здоров’я. Він одразу підхопив цю ідею і його позиція відіграла суттєву роль стосовно налагодження відносин наших з практично-медичною сферою", – розповів Анатолій Васильєв.

З 1998 по 2002 рік Зиновій Красовицький очолював кафедру інфекційних хвороб СумДУ. Одним із його студентів був нинішній директор медичного інституту СумДУ Андрій Лобода. "Я пам’ятаю початок цих лекцій, коли він не зважаючи на свої обмеження на костилях заходив в аудиторію. Ми всі чекали, поки він займе місце за трибуною і розпочинав цю лекцію. Він говорив не голосно, але в аудиторії завжди стояла тиша. Завжди вражало, оскільки враховуючи вік, розраховували почути якусь класичну лекцію, базову, але тут були глибинні знання, плюс він наводив приклади конкретних інфекційних хворих, як сьогодні б сказали кейс-лекція", – пригадав студентські роки Андрій Лобода.

Новатором у всьому, з яким довелося працювати 8 років, згадує лікаря його колега, завідувачка інфекційного відділення, Валентина Шаповал. "Зиновій Йосифович мав свій особливий стиль спілкування з колегами, з повагою, щиросердний і за це його дуже любили, поважали пацієнти. А в колективі панувала атмосфера взаємоповаги та взаєморозуміння. Коли він захворів, був інфаркт у нього, він лікувався поруч у лікарні, де догляд був хороший, але наші медсестрички самі від себе встановили чергу, щоб наш Зіновій Йосипович не потребував лишніх рухів. Так нам хотілося, щоб він швидше одужав і повернувся до нас", – розповіла жінка.

Завідувач кафедри інфекційних хвороб Микола Чемич познайомився із Зиновієм Красовицьким у 1986 році на зібранні інфекціоністів. У своїй лікарні говорить науковець, він започаткував те, чого раніше не існувало в місті: "Створення вперше при лікарні екобінфа, де електронний мікроскоп був вперше, де було створено нові підходи до діагностики, до лікування. В нього не було закінчення робочого часу, в нього був останній пацієнт, був останній хворий. До нього тягнулися, він поїхав з України, до нього люди тягнулися і досі тягнуться".

Очолював лікарню Зиновій Красовицький до 2000 року. Останні роки життя провів у Німеччині, разом із рідними, де потребував операцій та лікував серце. За рік до смерті приїздив до Сум.

У знак пошани, у 2010 році на могилі лікаря встановили пам’ятник. У скульптурі лікар сидить над розгорнутою книгою і дивиться на місто. А на одній зі сторінок напис: "Я любив вас, сумчани".

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Джерело