Повернути українців додому Київ хоче задля підтримки економіки країни, яка нині у жахливому стані

Час додому. Україна веде перемови з країнами Євросоюзу щодо змін міграційних правил. Усе нібито для того, щоб повернути своїх громадян з–за кордону та підтримати економіку. Про це пише видання Політіко, посилаючись на дипломатів ЄС. Наразі це неофіційний тиск з боку Києва. Нині у країнах Європи прихисток отримали понад 4 млн українців. І вже за рік спливає дія директиви, що регулює їхнє перебування у країнах Євросоюзу. Політики міркують, що робити далі. Чи справді Україна тисне, щоб майбутні правила були жорсткішими, і чи правильний цей крок керівництва держави – думки збирала Марта Шикула.

У лютому 22–го кордони з Євросоюзом заполонили біженці з України. Від окупації та обстрілів люди масово втікали у безпечні місця.

За рік спливає дія директиви про перебування українців у ЄС: держава хоче повернути громадян – що кажуть експерти (Відео)

Більшість українців знайшли прихисток у країнах Європи. Там вони отримали житло, фінансову та соціальну підтримку. За майже два роки директивою про тимчасовий захист скористалися понад 4 мільйони українців. За рік дія припису, що регулює перебування українців в ЄС, – спливає.

"Ми зустрічалися з профільним єврокомісаром і вона сказала, що продовжувати ще раз оцей механізм тимчасового захисту Євросоюз, єврокомісія не планує. Тобто, яке буде нове рішення ми не знаємо: чи це буде новий механізм і як це буде врегульовано. Тобто це велике питання і ну бачите українська сторона також в цьому плані включилася", – пояснив директор інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський.

Українська сторона доєдналася, щоправда, наразі неофіційно, утім категорично. Київ хоче змінити правила перебування своїх громадян за кордоном і зробити їх жорсткішими, щоб повернути українців додому. Про це пише видання "Політіко", посилаючись на дипломатів ЄС.

"Я не розумію, як можна казати іншим державам про те, щоб українців повертали, коли перебування в країні абсолютно не є безпечним. Коли небо не захищене, коли наші міста, а ми про це знаємо, особливо менші містечка, і досі не мають протиповітряної оборони. Коли будь-який будинок, в будь-якій місцевості може стати ціллю нічних чи ранкових обстрілів. Це, насамперед , питання безпеки", – наголосила Наталка Панченко.

Лідерка української діаспори у Польщі розповідає: серед українців, які нині там живуть, допомогою від польського уряду користується меншість. 80% знайшли житло та роботу. Решта – це пенсіонери і люди з інвалідністю.

"Серед тих біженців, з якими ми спілкуємось які звертаються до нашої організації є дійсно багато людей, яким немає куди повертатися: це Запорізька, Херсонська, Харківська, Миколаївська області", – зауважує лідерка української діаспори у Польщі

Припинити підтримувати біженців за кордоном закликав радник голови Офісу президента Сергій Лещенко в інтерв’ю швейцарському виданню. Мовляв, перебуваючи за кордоном, вони не підтримують Збройні сили сплатою податків. І чим довше люди живуть за межами України, тим менше шансів повернути їх додому.

"Людям стає все важче знаходити спільну мову. Тому що ті, хто виїхав з України, ніколи не зрозуміє тих, хто залишився. Я вважаю, що країни, які прийняли біженців, повинні припинити їх підтримувати, щоб вони повернулися додому. Аргумент про те, що тут небезпечно – це нісенітниця. Люди, які повертаються, не повинні воювати в окопах. Але вони можуть купувати українські продукти в супермаркетах в Україні і платити за оренду київської квартири", – заявив радник голови Офісу Президента Сергій Лещенко.

Після хвилі обурення Сергій Лещенко написав у своїх соцмережах, що його слова вирвані з контексту. Користувачі відреагували:

"Сергію, не ганьбіться: ви плюнули в душу всьому українському народу".

"Деякі з нас мають можливість читати в оригіналі як німецькою, так і англійською. Що саме було вирвано з контексту?".

"Сергію, чи можна повернутися та заїхати до вашої квартири, хоча б до кінця війни? Тому що мою хату розбомбили, а гроші в Україні на неї не заробити".

Повернути українців додому Київ хоче задля підтримки економіки країни, яка нині у жахливому стані. Стратегічно це правильно, технічно – неможливо, кажуть аналітики.

"Для того щоби відновити економіку України по оцінках по оцінках міністерства економіки нам треба ще повернути 5 мільйонів робочих рук. Для того щоби забезпечити мобілізацію 450 тис. чоловіків, про які говорили президент і Залужний, нам треба 3 млн платників податків додатково", – пояснив економіст Олег Пендзин.

На думку аналітиків, перш ніж повертати людей в Україну, треба створити відповідні умови. Насамперед, надати громадянам гарантії безпеки, що на сьогодні нереально, а також забезпечити житлом та роботою.

"Нам потрібно якомога скоріше вже розробляти державну політику або державну позицію, або навіть ту ж переговорну позицію по цьому питанню, в тому числі з Євросоюзом. Ну розумієте, купа прикладів в історії, наприклад, ну найсвіжіший із таких прикладів – це питання балканських воїн. І як після того біженці поверталися, чи не поверталися у свої країни. Так це не прості перемовини, але я кажу ще раз, що це треба робити підготовлено, професійно і мати оцю політику і позицію", – зазначив Дмитро Тужанський.

І перед тим, як офіційно вимагати зміни правил перебування українців за кордоном, щоб стимулювати їхнє повернення, треба все зважити – кажуть політологи. Мовляв, тема біженців надто чутлива і може викликати обурення громадян не тільки за межами країни, а й всередині. Окрім того, невідомо, кому насправді вигідно роздмухувати цей скандал.

"Україна навпаки повинна робити все для того, щоб поки війна біженці користувалися максимальною підтримкою і благами, які може надавати європейський союз. Зрозуміло, ми всі хочемо, щоб вони повернулися. Але підштовхувати європейців, щоб вони створили такі умови, щоб вони зараз повернулися – це виглядає дуже погано. Деякі країни з об’єктивних причин можуть зменшувати цю допомогу. Є своя економіка і свої моменти. Дехто стимулює, щоб влаштовувалися на роботу", – вважає політолог Ігор Рейтерович.

"Може бути різне підґрунтя появи такої інформації. А чому ми не допускаємо, що таку інформацію закидає для того, щоб поступово витісняти самим наших громадян в деяких державах, там скорочують допомогу і не тому, що з України просять", – переконує політолог–міжнародник Олег Лісний.

Українські політики кажуть – не в інтересах Києва, щоб країни Євросоюзу припинили підтримку українських біженців. Навпаки, держава вболіває, щоб ЄС якомога довше допомагав нашим людям.

"Навіть у разі припинення воєнних дій, така можливість має лишатися. Інше питання – це фінансові виплати, оскільки йдеться про достатньо тривалий час. На жаль, війна триває. І вже майже два роки. Відповідно, це певний рубіж для держав. Тому ми маємо визначитися стосовно фінансових, соціальних гарантій, які мають громадяни в кожній країні. Але це абсолютно не радикальна комунікація, не негативна. Цей діалог триває, так було і від початку війни", – сказала віцепрем’єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

Умови перебування українських біженців у країнах ЄС держави–членкині мають переглянути невдовзі. Політики розглядають різні варіанти, як надалі підтримувати українців. На час – поки триває війна і після закінчення бойових дій.

Марта Шикула, "5 канал".

Як повідомляв 5.UA, щоб повернулися додому: радник керівника ОП Лещенко запропонував припинити допомогу біженцям з України.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело