Про українське дитинство, націоналістичні марші і "кримський бутерброд"

російський опозиціонер Олексій Навальний помер у виправній колонії. Про це у п'ятницю, 16 лютого, повідомила Федеральна служба виконання покарань росії, передають російські державні ЗМІ.

Згідно з офіційною інформацією російських пропагандистів, Навальний після прогулянки у виправній колонії №3 в ЯНАО відчув себе погано і фактично відразу знепритомнів. Лікарі швидкої медичної допомоги констатували смерть засудженого.

Навальний помер у колонії: що відомо про життя і смерть

У ФСВП заявляють, що Навальному проводили всі необхідні реанімаційні заходи, однак позитивних результатів вони не дали.

Повідомляється, що Навальний у четвер мав засідання в Коврівському суді, а також два засідання по відеозв'язку у Володимирському обласному суді. На самопочуття він не скаржився, "активно виступав, викладав аргументи на захист своєї позиції", розповіли у прес-службі облсуду.

російська влада, звичайно ж, заявляє, що "смерть Навального вигідна ворогам росії".

Зазначимо, за два дні до смерті, в День закоханих, на сторінці Х Навального з'явилося повідомлення, присвячене дружині, а після цього Навальний повідомив, що Ямальська колонія дала йому 15 діб у ШІЗО. Про погане самопочуття чи хворобу опозиціонер не повідомляв.

Хто такий Олексій Навальний?

Олексій навальний відомий як російський опозиційний політик, громадський діяч і юрист. Він народився 4 червня 1976 року в селі Бутинь у Московській області. Однак відомо, що в Навального українське коріння і чимало його родичів досі живуть у селі Нове Залісся на Київщині. Сам російський опозиціонер перші роки свого життя провів у бабусі в Україні, а потім часто приїжджав на літо.

У 2000-х Навальний активно підтримував націоналістичні марші з лозунгами "Хотим быть русскими в России"У 2007 році Навальний публікував відео на YouTube, називаючи себе "справжнім націоналістом" та пропагуючи ксенофобію.

Згодом Навальний неодноразово казав, що не шкодує про свої націоналістичні висловлювання. Через це у 2021 році організація Amnesty International виключила Навального зі списку "в’язнів сумління".

Отруєння Навального

У 2020 році Навальний був отруєний хімічною речовиною "Новичок" і 5 місяців провів на лікуванні в Німеччині. Цей замах на вбивство зробив його "найвідомішим дисидентом у світі". У німецькій лікарні його навідувала тодішня канцлерка Ангела Меркель.

Опозиціонер заявив, що до його отруєння причетна влада росії. У кремлі на це відповіли, що Навальний просто співпрацює з ЦРУ США і отримує від американських спецслужб "якісь вказівки".

Одразу після повернення до росії він був затриманий.

Ув'язнення "опозиційного лідера"

У лютому 2021 року Навального було засуджено на 2 роки та 8 місяців ув'язнення.

Олексія Навального і його брата Олега звинувачували в тому, що вони нібито обманом нав'язали косметичній компанії "Ив Роше" і "Многопрофильной процессинговой компании" свою фірму як посередника при наданні транспортно-логістичних послуг.

Ця справа була порушена ще 2012 року. У 2017 році Європейський суд з прав людини ухвалив, що вирок у справі "Ив Роше" був політично мотивованим, довільним і необґрунтованим і присудив виплатити братам Навальним компенсацію на загальну суму в 76 тисяч євро і 460 тисяч рублів.

У жовтні 2021 року Європейський парламент присудив Навальному премію імені Сахарова – головну нагороду Євросоюзу в галузі прав людини. У 2022 році номінований на Нобелівську премію миру.

У 2023 році біографічний фільм про російського "ліберала і борця за демократичні цінності" отримав "Оскара".

Висловлювання Навального про Україну

У 2014 році Олексій Навальний заявляв, що Крим – не "бутерброд з ковбасою", щоб його "туди-сюди повертати", тому він має залишитися російським.

"З точки зору політики і відновлення справедливості, те, що потрібно зробити зараз у Криму, це провести нормальний референдум. Не такий, як був, а нормальний", – заявляв Навальний.

Згодом він казав, що кримське питання вже "не вирішить ні президент путін, ні президент Навальний".

Але в лютому 2023 року він раптом нібито змінив свою думку і заявив, що росія має визнавати кордони України, визначені 1991 року.

Щодо російських військ у Донбасі Навальний мав більш адекватну думку, ніж у кримському питанні. У 2017 році він заявляв, що якби став президентом росії, то виконав би Мінські угоди і вивів би війська з українського Донбасу.

В Україні Навального називали опозиціонером у лапках, бо вважали його опозиційним лише до путіна, а не до російської системи як такої. Демократичні цінності політика ставилися під великі сумніви. Тож у випадку (хоч і вкрай малоймовірному) перемоги Навального на президентських виборах зовнішньополітичний вектор росії навряд чи зазнав би великих змін.  

"Дяка Богові, що є такий путін. Тому що він огидний, він руконеподаваний, нам дають зброю, тому що путін. А якщо на його місце прийде який-небудь Навальний, то зброю нам уже не даватимуть. А проблем не зменшиться… Я думаю, що якби замість путіна був Навальний, Україні було б значно гірше", - заявив свого часу в інтерв'ю "5 каналу" засновник ДБ "Братство" Дмитро Корчинський.

Нагадаємо, 15-17 березня в росії відбудуться чергові президентські "вибори". У зв'язку зі смертю Навального в соцмережаї з'явилися повідомлення, що таким чином путін може позбавлятися від потенційних "конкурентів".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

 

 

 

 

Джерело