Кишинів може розраховувати на допомогу Києва у разі ескалації в так званому Придністров'ї

Невизнане Придністров'я анексують? У молдовських ЗМІ шириться інформація, що депутати так званої Придністровської молдовської республіки нібито готують звернення до путіна з проханням приєднати їх до складу росії. Озвучити таку пропозицію президенту ерефії сепаратисти з Придністров'я планують 28 лютого. Тоді незаконна влада в Тирасполі готує з'їзд так званих депутатів всіх рівнів. Як на таку інформацію реагують в Україні? Чи можлива поява ще одного фронту – з півдня. Марта Шикула продовжить.

Чутки про приєднання придністровських сепаратистів до росії почали ширитися у молдовських ЗМІ. Придністровський опозиціонер Геннадій Чорба розповів тамтешнім журналістам, що лідер сепаратистів, Красносельський на 28 лютого збирає у Тирасполі, вперше за 18 років, збіговисько так званих депутатів усіх рівнів. Там нібито планують звернутися до Кремля і просити путіна включити самопроголошене Придністров'я до складу росії.

Невизнане

Раптове збіговисько сепаратистів відбудеться за день до звернення путіна. Диктатор має виступити 29 лютого перед федеральними зборами росії. А вже 17 березня там мають відбутися так звані вибори президента. І анексія нового регіону нібито може посилити позиції кремлівського карлика. На закиди сепаратистів відреагували в Бюро реінтеграції Молдови. Кажуть, наразі серйозних загроз Кишинів не бачить. Сподіваються, Тирасполь усвідомлює ризики. І на загострення ситуації в регіоні не наважиться.

"Це нічого не змінить. Військових вони там мають, миротворчу місію, яка невідомо чим займається вони теж мають. Переговорний формат через який вони маніпулюють обстановкою щодо України і Молдови теж мають та звісно це підвішений стан і заморожений. Створення чергового впливу на політичні рішення, стосовно України, щоб обмежити участь Молдови у процесах підтримки України. У нас через Молдову є транзит, транзитний шлях, який проходить і териорією окупованого Придністровя", – пояснила журналістка видання Главком та Стопфейк Маріанна Присяжнюк.

Також аналітики певні, закиди про приєднання самопроголошеної території до росії, найімовірніше, частина внутрішнього політичного молдовського процесу. Для сепаратистів це насамперед питання економічних інтересів, які для них погіршилися відтоді, як уряд Молдови скасував безмитний режим імпорту, який діяв для придністровських компаній. І в такий спосіб вони тиснуть на уряд в Кишиневі. Приєднання до росії – нині малоймовірне. Хоча сценаріїв може бути декілька.

"Інший варіант – це коли росія дійсно буде намагатися підняти ставки, здійснити де юре приєднати придністровя до свого складу. Це буде мати більш резонансний ефект і буде мати як більш позитивні, так і певні негативні наслідки для України. Врегулювання конфлікту у поєднанні з, на мою думку, позитивною реакцією міжнародної спільноти на такі агресивні спроби росії, буде мати позитивні наслідки для обороноздатності України. Якшо відбудеться така ескалація біля кордонів Європи, ну це буде нагадування для європейця, чим може закінчитися поразка України", – прогнозує професор кафедри політології та міжнародних відносин нацьонального університету "Львівська політехніка" Микола Бучин.

На можливі події у самопроголошеному Придністров'ї відреагували і українські військові. Кажуть, якщо Молдова звернеться до Києва, і буде наказ, готові втрутитися.

"Можливість офіційного "приєднання" придністров'я до рашки цілком реальна. За логікою рф, постійна ескалація – це найкращий спосіб тримати своє стадо в тонусі та готувати велику війну проти НАТО. Водночас, треба враховувати, що в придністров'ї давно стоять російські війська – вони і так де-факто є частиною рф. Складно зрозуміти, чому Захід досі дає можливість існувати цьому утворенню. Через свою слабкість тепер матимуть ще більшу проблему. А Молдова могла б, до речі, звернутись до нас по допомогу", –  вважає заступник командира 3 штурмової бригади Максим Жорін.

І якби звернулася, українська армія впоралася б із цим завданням за тиждень-два, кажуть військові аналітики. І такий сценарій був би на руку Києву. Так Україна може усунути ще одну військову загрозу для себе.

"3–4 наші бригади. Справляться з тими бригадами придністровя. Після зачистки цієї території від російських військ, ми дістанемо тисячі військовополонених і обміняємо на своїх. І великі склади зброї, які росія сумнівно що встигне знищити. Частину складів ми візьмемо точно. Якщо росія їх прийме – це розвяже нам руку працювати на цій території, раз вона буде російська, з точки зору їхньої конституції, то для нас це легальна ціль і ми можемо виконувати питання по зачистці. Пару тижнів і ми передамо цю територію Молдові, оскільки це їхня територія", – зауважує полковник запасу ЗСУ, льотчик–інструктор Роман Світан.

Кишинів може розраховувати на допомогу Києва у разі ескалації в так званому Придністров'ї. У цьому запевнив український амбасадор в Молдові Марко Шевченко. Але діятиме Україна лише за прохання з боку Кишинева.

"Українські посадовці неодноразово публічно казали, щойно з боку влади Республіки Молдова буде офіційний запит про підтримку чи допомогу – Україна точно надасть її. У який спосіб і як швидко вона буде надана – це вже обговорюватиметься згодом і визначатиметься, з огляду на серйозність ситуації. Якщо посадовці Молдови вважатимуть, що існує загроза для безпеки чи стабільності, вони можуть звернутися, і ми поміркуємо, якої допомоги Молдова потребує. І цю допомогу нададуть, як дозволять обставини", – запевнив посол України у Молдові Марко Шевченко .

Утім, в українській розвідці певні, нової анексії не буде. Невизнаний регіон не проситиме Путіна приєднати їх до росії. Про це в коментарі виданню "Українська правда" заявив представник ГУР Андрій Юсов. Каже, наразі таких планів у сепаратистів немає.

Марта Шикула, "5 канал".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело