Українці вважають США сильною лідерською державою і переконані, що Штати зацікавлені у допомозі нашій державі

Рівно 30 років тому Україна й США підписали договір про дружбу і співпрацю. Це була одна з перших угод, які Україна як незалежна держава укладала зі Штатами. Десятиліття потому, коли росія наважилась напасти на Україну, США як головний союзник надіслали найбільше військової та грошової допомоги. "Допомагатимемо стільки, скільки потрібно" – це той меседж, яким українців запевнили партнери під час повномасштабної війни. Чому США вирішили допомагати Україні і чому нині вона припинилася – Лідія Середюк розповість.

30 років договору про дружбу між Україною та США: чому Штати вирішили допомагати нам – сюжет (Відео)

Сполучені Штати Америки – головний нині партнер для України. Але якщо згадати історію, в 91 році – президент Джордж Буш ставився до намірів Києва від'єднатися від москви скептично.

У Верховній Раді тоді ще Української рср виступив із промовою, де закликав зберігати єдність із радянським союзом. Згодом цей виступ прозвуть "котлетою по-київськи", маючи на увазі боягузтво тодішнього американського лідера.

"США з самого початку дещо насторожено ставились до Незалежності України і до розпаду Радянського Союзу. ви пам'ятаєте, що багато хто не підтримував і президент Буш старший. було певне нерозуміння, що буде далі. як воно буде далі", – зазначає керівник центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Україна таки проголосила Незалежність, і США того ж року встановили дипломатичні відносили з молодою державою. Співпраця поступово почала поглиблюватися. Рівно 30 років тому уряди України та Сполучених Штатів підписали договір про співробітництво в цАрині науки та технологій, а ще інші угоди у торговельно-економічних та гуманітарних галузях. А далі було підписання Будапештського меморандуму, яким Україна відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки від країн-підписанток: Великої Британії, росії та Сполучених Штатів.

Цей документ нині активно критикує українська влада, називаючи його недієвим. Самі ж українці пам'ятають зобов'язання партнерів 30-річної давності.

У травні 1995 відбувся перший державний візит до Києва Біла Клінтона, а наступного року Леонід Кучма відвідав Вашингтон.

У 2008-му країни підписали Хартію Україна–США про стратегічне партнерство, аби розширити співпрацю в галузі оборони, безпеки, економіки, торгівлі, енергетичної безпеки, демократії та культури.

Після приходу до владу проросійського Віктора Януковича, відносини між Штатами та Україною охололи. Під час Революції Гідності США засудили насильство силовиків проти мирних майданівців. У вересні 2014-го, коли росія окупувала частину Луганщини, Донеччини, а також український Крим, в Нью-Йорку відбувся марш проти війни в Україні.

Рекордсмен за кількістю візитів в Україну серед американських посадовців – Джо Байден. Шість разів приїжджав, доки був на посаді віце-президента. 2009-го тодішній український президент Віктор Ющенко зводив Байдена до пабу. Куштували "кока-колу". А це вже приліт Байдена у рік, коли розпочалася збройна агресія росії.

Вже у лютому 2023-го, в розпал повномасштабного вторгнення, Байден приїхав в Україну на посаді президента.

Американська розвідка, з-поміж спецслужб інших країн, застерігала Україну про повномасштабний наступ росії та ділилася своїми даними. А коли ворог таки наважився напасти, США не залишили нас наодинці. За 2022 та 2023-тій сума наданої допомоги перевищила 60 мільярдів доларів, написали у "Вашингтон пост".

"Сполучені Штати – це лідер демократичних цінностей в світі, цінностей, які були сформульовані по закінченню Другої Світової, недоторканість кордонів – це той баланс після Другої Світової, який не дав Європі скотитися в третю світову. і для США це дуже важливо. це не просто слова. і коли йде росія, яка веде війну проти України загрожує усій Європі, просто так за цим спостерігати - це означає зробити подарунок путіну, автократичним режимам. я думаю, це в плани США точно не входить", – пояснює керівник центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

За період повномасштабного вторгнення США передали допомоги Україні найбільше: грошової, гуманітарної та військової. Утім, зараз через зволікання Конгресу поставки зупинились. А від цього ситуація на полі бою стає складнішою.

Обіцяних мільярдів на 2024-ий Україна ще очікує. На тлі невтішних новин про затягування рішень про допомогу, до американських посадовців їздила українська делегація. Але передачу 61-го мільярда для України Конгрес ухвалювати не поспішає, хоча, виділення пакета підтримують не лише демократи, а й частина республіканців. Але конгресмени не можуть дійти згоди щодо внутрішньополітичних проблем у Штатах.

"Зараз, на жаль, маємо виборчий час Сполучених Штатів і певну затримку цієї допомоги. Сподіваюсь, що невдовзі це питання, все ж таки вирішиться. Адже тут фактично Сполучені Штати не мають іншого вибору, якщо вони хочуть утримувати фактично домінацію у світі. Бо провал з допомогою Україна підважить взагалі будь-яку довіру не лише з точки зору східної Європи, а й інших партнерів по НАТО", – зазначає аналітик центру політичних студій "Доктрина" Анатолій Курносов.

Українці вважають США сильною лідерською державою і переконані, що Штати зацікавлені у допомозі нашій державі.

"Вони – світоч демократії. хай стараються допомогти. а якщо вона не допомагає, то що це за демократія", – вважає киянка Тетяна.

"Тому що росія буде нападати і на них" – зазначає житель Києва Владислав.

"У їхніх інтересах, щоб ми цю війну не програли і я вважаю, що точно не достатньо, при їхніх можливостях", – вважає киянин Дмитро.

"І якщо події в Україні будуть розгортатися за негативним сценарієм, це буде величезна проблема для всього східного флангу НАТО, а відповідно для США як для найпотіжнішого суб'єкта у Північноатлантичному Альянсі", – каже аналітик центру політичних студій "Доктрина" Анатолій Курносов.

А поки голосування за пакет, що включає допомогу Україні, затягується, ЗСУ намагаються втримати позиції під російським вогнем. Та без необхідної зброї надалі це робити дедалі важче.

Лідія Середюк, Олексій Тищенко, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело